Akcenta top

Ranní zprávy 20.7.2015

Ranní zprávy 20.7.2015

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v červnu -0,2 % m/m a -2,3 % r/r. 
  • Polsko: Průmyslová produkce v červnu +5,2 % r/r. Ceny průmyslových producentů v červnu -1,6 %r/r. Maloobchodní prodeje v červnu +3,8 % r/r. 
  • USA: Index spotřebitelských cen v červnu +0,3 % m/m a +0,1 % r/r. Stavební povolenky v červnu: 1343 tisíc. Nově zahájené stavby domů v červnu: 1174 tisíc. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v červenci poklesla v červenci z 96,1 b. na 93,3 b.
  • MMF: Šéfka MMF Christine Lagardeová uvedla, že MMF se bude podílet na třetím záchranném balíčku pro Řecko, pokud na něj ale vůbec dojde. Oznámila také, že dlouhodobým cílem by měl být návrat Řecka na světové finanční trhy, aby bylo opět schopno samo sebe refinancovat.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna na páru s eurem minulý týden nezaznamenala větší pohyby. Obchodování probíhalo v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR, kterou Česká národní banka nedovolí v žádném případě překročit. V pátek se koruna opět posunula o pár haléřů směrem k silnějším hodnotám a do pozdního odpoledne posílila k 27,03 CZK/EUR. Výsledek červnového indexu cen výrobců se do vývoje kurzu nepromítl. Jelikož se koruna již několik dní snaží atakovat intervenční hranici, je pravděpodobné, že posilující tlaky přimějí ČNB k zásahu. Druhý scénář je takový, že se koruna přirozenou tržní cestou posune ke slabším hodnotám. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru si koruna pohoršila. V závěru obchodní seance se kotovala na hladině 24,92 CZK/USD. Na páru se zlotým de facto stagnovala mírně pod hranicí 6,6 CZK/PLN. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,582 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny se v závěru týdne udržely na silných hodnotách, na které posílily během předchozích dní. Zlotý ukončil na 4,105 PLN/EUR a je na nejsilnějších úrovních od konce května. Forint se v pozdních odpoledních hodinách kotoval na 308,6 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru nedošlo v závěru týdne k výraznějším výkyvům. Evropská seance se vyvíjela ve prospěch amerického dolaru. Kolem 17. hodiny se eurodolar obchodoval v blízkosti hladiny 1,086 USD/EUR. Výsledky amerických dat byly opět smíšené. Zatímco čísla ze stavebnictví překvapivě překonala očekávání, tak výsledek spotřebitelské důvěry zklamal. Inflace zůstala v souladu s odhady.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (červen)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (květen)

 

 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností