Polsko:Průmyslová produkce v červnu +4,5 % r/r. Maloobchodní prodeje v červnu +6 % r/r.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +6,3 % t/t. Nově zahájené stavby domů v červnu: 1215 tis. Stavební povolenky v červnu 1254 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna včera vůči euru v dopoledních hodinách velmi těsně atakovala hranici 26,00 CZK/EUR. Dostala se tak na nejsilnější hodnoty od počátku intervenčního režimu z listopadu 2013. Odpoledne se vývoj na trhu obrátil a kurz se do konce obchodní seance vrátil k 26,07 CZK/EUR. Červnový výsledek výrobní inflace dnes s korunou pravděpodobně nijak výrazně nezahýbe.
USDCZK & PLNCZK: Koruna se včera vůči americkému dolaru pohybovala v relativně úzkém pásmu 22,55 – 22,64 CZK/USD a kolem 17. hodiny se obchodovala za 22,63 CZK/USD. Na páru se zlotým si připsala slušné zisky. Po 13. hodině se koruna dostala do blízkosti 6,17 CZK/PLN, část zisků ale do závěru odpoledne ukrojila a uzavřela na 6,18 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny byly doprovázeny podobným trendem. Zlotý i forint v první polovině dne slábly k 4,216 PLN/EUR, resp. 306,5 HUF/EUR. Zlotý sice během odpoledne část těchto ztrát korigoval, forintu se to však nepodařilo a ukončil na 306,3 HUF/EUR.
EURUSD: Volatilita eurodolaru byla minimální a obchodovalo se převážně kolem hranice 1,152 USD/EUR. Bezvětří na trhu bylo způsobeno vyčkáváním investorů na dnešní zasedání Evropské centrální banky (ECB). Co tedy dnes čekat od ECB? Sazby zůstanou podle všeho na původních hodnotách a prezident ECB M. Draghi by mohl napovědět, jakým způsobem banka uvažuje nad očekávaným omezováním programu kvantitativní uvolňování (QE). ECB pravděpodobně oznámí až na zářiovém zasedání, kdy začne tlumit nákupy aktiv a jak dlouho bude zhruba trvat, než s nákupy přestane úplně. Další důležitou otázkou bude, zda omezení QE se bude odehrávat souběžně se zvyšováním úrokových sazeb, a ve finále bude klíčové, jakým způsobem se bude ECB snažit korigovat reakci trhů.