Akcenta top

Ranní zprávy 20.7.2018

Ranní zprávy 20.7.2018
CZ2018-07-20 

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v červnu +0,6 % m/m a +2,9 % r/r. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 207 tisíc. Philadephský Fed index v červenci vzrostl z 19,9 b. na 25,7 b. Prezident Spojených států Donald Trump kritizoval americkou centrální banku (Fed) za zvyšování úrokových sazeb. Trump uvedl, že není nadšený z toho, že Fed zvyšuje náklady financování, a že se snaží zpomalit ekonomiku. Řekl to s odvoláním na stimulující politiku vlády a na práci, kterou vláda na těchto opatřeních odvedla, a upozornil, že vyšší sazby jsou v kontradikci s kroky vlády. Trumpova kritika byla překvapivá především z toho důvodu, že přes 20 let se američtí prezidenti vyhýbali komentovat měnovou politiku Fedu kvůli zachování respektu vůči jeho nezávislému rozhodování. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna včera společně se zbytkem středoevropského regionu nabrala ztráty a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na 25,88 CZK/EUR. Výrobní inflace v červnu překonala odhady (+2,6 % r/r) a zrychlila na meziroční růst o 2,9 %. Výsledek se podle očekávání do vývoje na trhu nijak nepromítl. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru ukončila v červených číslech v blízkosti 22,32 CZK/USD. Na páru se zlotým pokračovala ve sbírání zisků a kolem 17. hodiny se pohybovala na 5,975 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint i polský zlotý rozšířily ztráty ze středy. Forint po 16. hodině zamířil nad hranici 316 HUF/EUR a zlotý se na konci obchodní seance kotoval na úrovni 4,338 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar vůči euru v první polovině dne posiloval a dosáhl do blízkosti 1,158 USD/EUR. Na silnějších hodnotách se udržel až do konce evropské obchodní seance, byť menší část zisků odevzdal zpět. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru kotoval na 1,161 USD/EUR. Hlavní obavou pro investory nadále zůstává riziko obchodních válek. Včera jak Čína, tak EU reagovali na celní opatření ze strany USA výroky o připravenosti na odvetné kroky. Zároveň byla zveřejněna i nová Béžová kniha Fedu, která obsahuje přehled aktivit amerických podniků ve 12 okresech Fedu, v níž byly prezentovány silné obavy podniků ohledně obchodních restrikcí. 

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (červen)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (květen)
  • USA: Projev člena Fedu (Bulllard)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností