Akcenta top

Ranní zprávy 20.8.2013

Ranní zprávy 20.8.2013

Klíčové události

  • Německo: Německá centrální banka Bundesbank v nové měsíční zprávě uvedla, že očekává stabilizaci vývoje domácí ekonomiky v druhé polovině letošního roku. Růst ekonomiky by měl být nadále i podpořen uvolněnou měnovou politikou Evropské centrální banky. Oživení hospodářství by měla přispět zejména spotřeba domácností a stavební průmysl. Růst HDP pro rok 2013 je Bundesbankou predikován na 0,3 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • Začátek týdne koruna zahájila mírnými turbulencemi již z ranních hodin. Domácí měna zprvu oslabila, záhy však ztráty umazala a posílila těsně k hladině 25,75 CZK/EUR. Během poledne však kurz opět obrátil trend a koruna zamířila k slabším hladinám, na kterých se držela do konce seance. Kolem 17 hodiny se kotovala na úrovni 25,83 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna nová data z tuzemska ani eurozóny, která by výkyvy zapříčinila. Vyšší volatilitu mohl tudíž způsobit spíše spekulativní záměr.
  • Na páru koruna vůči americkému dolaru včera nedošlo k významnějším pohybům. V průběhu poledne sice kurz klesl k hranici 19,26 CZK/USD, odpoledne se však vrátil k původním hodnotám. V závěru obchodních hodin se pohyboval na úrovni 19,35 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu se nedařilo zlotému, ani forintu. Zlotý navázal na oslabující trend z minulého týdne, v odpoledních hodinách se kurz vyšplhal k hladině 4,25 PLN/EUR, kolem 17 hodiny uzavřel nepatrně lépe na 4,246 PLN/EUR. Obchodování forintu se po dopoledni přehouplo nad hranici 300 HUF/EUR, v závěru odpoledne na této hranici kurz ukončil.
  • Na hlavním měnovém páru probíhalo obchodování v úzkém pásmu blízko hladiny 1,335 USD/EUR. Na eurodolaru se tak žádné velké změny včera neudály. Nízká volatilita může být zdůvodněna i absencí nových dat z eurozóny a Spojených států. Trh pravděpodobné vyčkává středeční zasedání Americké centrální banky (Fedu), kdy by mohlo dojít k rozhodnutí omezit tzv. kvantitativní uvolňování, tedy nákup aktiv komerčních bank ze strany centrální banky. Tento nástroj je využíván především k podpoře růstu ekonomiky. Pokud bude odsouhlaseno omezení výkupu aktiv již toto září, znamenalo by to posílení dolaru v nadcházejícím období. Pokračování ve využívání tohoto nástroje v současné míře by naopak mohlo zapříčinit oslabení americké měny.

Dnešní očekávaná data a události

  • Polsko: Průmyslová produkce (červenec)
  • Německo: Index cen výrobců (červenec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností