Akcenta top

Ranní zprávy 20.8.2018

Ranní zprávy 20.8.2018
CZ2018-08-20 

Klíčové události

  • Polsko: Změna zaměstnanosti v červenci +3,5 % r/r. Průměrná mzda v červenci +7,2 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v červnu v přebytku 28,5 mld. EUR. Harmonizovaná inflace v červenci -0,3 % m/m a +2,1 % r/r. 
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v srpnu poklesla z 97,9 b. na 95,3 b. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Volatilita koruny k euru byla v závěru týdne minimální. Kurz se přes den pohyboval do strany především lehce nad hranicí 25,70 CZK/EUR. Aktuální situace kolem české měny je zajímavá v tom, že zatímco domácí faktory podporují její posilování, tak vnější vlivy naopak působí přesně opačně, tj. na oslabení koruny. O jaké domácí faktory se konkrétně jedná? Přebytková je v případě ČR jak obchodní bilance, tak i běžný účet platební bilance, kde je zatím přebytková bilance zboží a služeb schopna v ročním souhrnu kompenzovat odliv dividend do zahraničí. Dalším faktorem, který podporuje posilování koruny je měnová politika ČNB, kdy se se zvyšováním úrokových sazeb zároveň i rozšiřuje kladný úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami. V neposlední řadě i rychlejší tempo růstu produktivity v ČR oproti eurozóně podporuje posilování koruny. Jediným významným otazníkem, který se v tomto směru vznáší nad českou měnou, jsou korunové pozice držené zahraničními investory a naakumulované z dob před ukončením intervenčního režimu. Co se týká vnějších faktorů, tak tam je situace přesně opačná. V posledních měsících byla koruna negativně ovlivněna jak politickým vývojem v Itálii (květen a červen), tak napjatou situací v Turecku a na trzích emerging markets. Dalším negativním vnějším faktorem je obchodní protekcionismus a především nejistota, zda USA nezavedou cla na dovoz automobilů a jejich součástí z EU. Zatímco nejistota kolem Turecka pravděpodobně během pár týdnů pomine, tak nejistota kolem protekcionistických opatření bude pravděpodobně v určité formě přetrvávat minimálně do konce letošního roku. Zde se však domníváme, že ve 4. čtvrtletí dojde k poklesu tohoto rizika, což by mělo koruně i s přispěním silných domácích fundamentů pomoci posílit pod hladinu 25,50 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna si k americkému dolaru mírně polepšila a ukončila na 22,53 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna nejdříve zamířila k silnějším hodnotám do blízkosti 5,964 CZK/PLN, později veškeré zisky odevzdala zpět a přesunula se do červených čísel k 5,985 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé měny středoevropského regionu v pátek vystřídaly pohyby na obě strany. Polský zlotý se kolem 17. hodiny pohyboval mírně silnější na 4,298 PLN/EUR a maďarský forint uzavřel na 322,9 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Euro na konci týdne vůči americkému dolaru posilovalo a do konce evropské seance si připsalo zisky k hladině 1,141 USD/EUR. 

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností