Akcenta top

Ranní zprávy 21.06.2022

Ranní zprávy 21.06.2022
CZ2022_06_21

Klíčové události

  • Eurozóna: Stavební produkce se v dubnu meziměsíčně zvýšila o rovná tři procenta. Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová se ve svém včerejším projevu nechala slyšet, že její instituce zvýší během léta dle původních plánů základní úrokové sazby. Stát se tak přitom má hned dvakrát.
  • Německo: Ceny průmyslových výrobců v průběhu května meziměsíčně narostly o 1,6 procenta. Pokud jde o jejich meziroční srovnání, zde statistici pozorují nárůst ve výši 33,6 procenta.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Úvod předposledního červnového týdne hrál české koruně do karet. Na devizovém trhu s jednotnou evropskou měnou totiž posílila, a to navzdory skutečnosti, že to během dopoledních hodin vypadalo spíše na triumf eura. Po obědě se nicméně iniciativy chopila právě koruna, která dokázala stlačit hodnotu směnného kurzu na 24,7 CZK/EUR.
  • USDCZK& PLNCZK: Další úspěch české měny se dostavil na páru s americkým dolarem. I zde docházelo v průběhu včerejška k výkyvům na obě strany. Markantní posílení v samém závěru obchodního dne nicméně koruně přisoudilo kurz na hladině 23,45 CZK/USD. Co se týče devizového trhu české koruny a polského zlotého, zde už z jejího pohledu vývoj natolik příznivý nebyl. Tuzemská měna oslabila, přičemž nebýt částečného umazání ztrát na poslední chvíli, byl by její propad ještě o něco větší. Takto alespoň uhájila kurz 5,31 CZK/PLN.
  • EURHUF& EURPLN: Skvělý počin má za sebou maďarský forint. Zatímco časně z rána se devizový kurz držel na úrovni 399,6 HUF/EUR, pozdě odpoledne bylo na tamních trzích jedno euro k dostání i za 397,4 forintu. Že se středoevropským měnám během pondělí skutečně dařilo, potvrdil taktéž polský zlotý. Ačkoliv i euro zaznamenalo několik dílčích zisků, celodenní trend byl na první pohled zřejmý – navrch měl právě zlotý, kterému se podařilo stlačit hodnotu kurzu na hranici 4,653 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se situace měnila z hodiny na hodinu. Chvíli posilovalo euro, hned vzápětí naopak americký dolar. Nakonec ale z tohoto duelu vzešla vítězně prvně jmenovaná měna, jež posílala na úroveň 1,054 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Zahraniční dluh (Q1/2022).
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (duben).
  • Polsko: Mzdy v soukromém sektoru (květen), růst zaměstnanosti (květen), průmyslová výroba (květen), ceny průmyslových výrobců (květen).
  • USA: Počet prodaných domů (květen).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností