ČR: Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly o 1,4 % m/m a o 28,5 % r/r. Ceny zemědělských výrobců v červnu vzrostly o 4,4 % m/m a o 42,5 % r/r.
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červenci poklesla na -27 z červnových -23,8 bodu.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly o 0,6 % m/m a 32,7 % r/r.
Polsko: Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly o 1,6 % m/m a o 25,6 % r/r. Průmyslová produkce v červnu poklesla o 0,9 % m/m a vzrostla o 10,5 % r/r.
USA: Prodeje starších nemovitostí v červnu poklesly o 5,2 % m/m na 5,12 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně posílila a v průběhu dne se obchodovalo převážně na spodní straně hladiny 24,50 CZK/EUR. Červnová inflace ve výrobě dále zrychlila, avšak v některých segmentech začínají být patrné známky kulminace. V průmyslu se to týká především kovů, ve stavebnictví stavebních prací i cen materiálů (v obou případech meziroční zpomalení cenové dynamiky) a v tržních službách pro podniky ceny meziměsíčně stagnovaly. Ve všech případech se může jednat o první signály zpomalující poptávky. Extrémně silné inflační tlaky jsou nadále patrné především v zemědělství a to primárně v rostlinné výrobě (58,2 % r/r), v průmyslu v případě cen elektřiny a plynu a také stále více v potravinářském průmyslu v návaznosti na růst cen v zemědělství.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem včera převažovaly obchody pod hladinou 24 CZK/USD. Dnes je pro korunu rizikem zasedání Evropské centrální banky skrz vývoj na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna včera mírně posílila. Obchodovalo se v rozmezí 5,11 – 5,16 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 396 – 400 HUF/EUR a polský zlotý primárně v pásmu 4,75 – 4,79 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro včera krátce oslabilo pod hladinu 1,02 USD/EUR, avšak výraznější ztráty si nepřipsalo. Hlavní makroekonomickou událostí dnes bude dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky (ECB) a v odpoledních hodinách je proto nutné počítat se zvýšenou volatilitou na eurodolaru. Důležité bude sledovat minimálně tři oblasti – (1) o kolik ECB zvýší sazby, když šance jsou vyrovnané o 25 či rovnou o 50 bazických bodů, (2) co bude ECB signalizovat ohledně dalšího zvyšování sazeb v průběhu druhé poloviny roku, (3) představení antifragmentačního nástroje, který by měl zajistit stabilitu na evropských dluhopisových trzích s primárním zacílením na Itálii. Kromě ECB bude na eurodolar doléhat i to, zda dojde k obnovení dodávek plynu z Ruska.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky
Polsko: Maloobchodní tržby (červen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 16/7), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (červenec), Index vývoje americké ekonomiky CB (červen)