Německo: Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a výrazně poklesly o 12,6 % r/r.
Polsko: Mzdy v soukromém sektoru v srpnu vzrostly o 11,9 % r/r a zaměstnanost stagnovala. Průmyslová produkce v srpnu +0,6 % m/m a -1,8 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v srpnu +0,1 % m/m a -2,8 % r/r.
USA: Americký Fed ponechal hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 5,25 -5,50 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu posílila a obchodování se přesunulo lehce pod hladinu 24,40 CZK/EUR. V posledních dnech dochází ke zřetelnému slábnutí depreciačního trendu koruny a zvyšuje se pravděpodobnost, že se koruna dočasně podívá na silnější úrovně – 24,30 a případně až okolí 24,20 CZK/EUR. Co koruně pomáhá? Za prvé hlasy z České národní banky (ČNB) – k zářijovému snížení sazeb stoprocentně nedojde a s otazníkem je i listopad. Za druhé se stabilizoval vývoj na polském zlotém. Za třetí finanční trhy uklidnila Evropská centrální banka (ECB), která je s úrokovými sazbami pravděpodobně již na vrcholu. Tento optimismus je podle nás však dočasný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera během dne před večerním zasedáním amerického Fedu posílila pod hladinu 22,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna oslabila a v závěru odpoledne se nacházela v blízkosti hladiny 5,28 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint pohyboval v úzkém rozmezí 383–384 HUF/EUR. Polský zlotý posílil z ranních 4,67 na 4,62 PLN/EUR v závěru středečního odpoledne. Krátce k polským statistikám. Průmyslová produkce sice v srpnu oproti červenci vzrostla, ale meziročně setrvává v poklesu. Růst zaměstnanosti v soukromém sektoru se v srpnu zastavil, ale růst mezd zůstává silný.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči dolaru přes den mírně posilovalo (lehce nad hladinu 1,07 USD/EUR) a vyčkávalo se na večerní výsledek zasedání amerického Fedu a na jeho novou prognózu. Fed ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 5,25 – 5,50 %, ale zároveň si ponechal prostor pro případné zvýšení sazeb ve 4. čtvrtletí (v závislosti od příchozích dat). Zatímco v případě evropské ECB lze velmi pravděpodobně říci, že cyklus zvyšování sazeb byl ukončen, tak u Fedu to zdaleka tak jisté není. Obzvláště, když Fed ve své nové prognóze výrazně vylepšil výhled na hospodářský růst a de facto škrtnul scénář recese (HDP letos +2,1 % a v příštím roce +1,5 %). Ruku v ruce se zlepšením HDP však jde i nižší nezaměstnanost a vysoké úrokové sazby po delší dobu (letos +5,6 % a v příštím roce 5,1 %). Opět se nabízí srovnání s ECB, která v minulém týdnu v nové prognóze výhled na HDP výrazně zhoršila. A právě kombinaci (Fed ještě nevylučuje jedno zvýšení sazeb a zlepšení nové makroekonomické prognózy) lze vnímat jako hlavní důvod toho, proč se obchodování na eurodolaru vrátilo po Fedu zpět pod hladinu 1,07 USD/EUR.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 16/9), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (září), Index vývoje americké ekonomiky CB (srpen), Prodeje starších domů (srpen)