Akcenta top

Ranní zprávy 21.10.2016

Ranní zprávy 21.10.2016
CZ2016-10-21 

Klíčové události

  • ČR: Dosažení inflačního cíle je nejpravděpodobnější kolem půlky roku 2017, opuštění závazku má proběhnout "hladce" a s co nejmenšími problémy.
  • Slovensko: Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 9,4 %. 
  • Německo: Index cen výrobců v září -0,2 % m/m a – 1,4 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v srpnu v přebytku 29,7 mld. EUR. ECB ponechala měnovou politiku beze změny. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 260 tisíc. Philadelphský Fed index v říjnu poklesl z 12,8 b. na 9,7 b. Prodeje existujících domů v září: 5,47 miliónů.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem pokračuje vše při stejném. Včera jsme u kurzu nebyli svědky v podstatě žádných výkyvů a obchodovalo se u hranice 27 CZK/EUR. Pro nadcházející dny a týdny očekáváme, že se tento scénář jen tak nezmění. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru následovala dění na hlavních trzích. Výraznější výkyvy kurzu se odehrály až po zasedání ECB, kdy koruna nejdříve skokově oslabila, aby se následně přesunula do červených čísel a uzavřela na 24,70 CZK/USD. Na páru se zlotým si koruna přilepšila. Obchodní seanci ukončila na 6,245 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Na trzích včera převládala nejistota, což v důsledku vedlo k oslabení zbylých středoevropských měn. Zlotý uzavřel na hladině 4,326 PLN/EUR. Forint se kolem 17. hodiny kotoval na úrovni 307,5 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Pro vývoj na hlavním měnovém páru bylo včera klíčové zasedání Evropské centrální banky (ECB). Krátce po skončení zasedání se euru podařilo posílit, rychle ale o tyto zisky přišlo a evropskou seanci završilo na hladině 1,093 USD/EUR. ECB podle očekávání svou dosavadní měnovou politiku nezměnila. Hlavní zápůjční sazba zůstala na nule a depozitní sazba je nadále stanovena v záporu na -0,4 %. Co se týče programu kvantitativního uvolňování (QE), tak Prezident ECB M. Draghi uvedl, že měsíční nákupy aktiv v objemu 80 mld. EUR budou pokračovat minimálně do konce března 2017, a případně déle, pokud se vývoj inflace nebude obracet směrem ke svému cíli. Představitelé ECB nicméně zvažují, že by před koncem roku ještě učinili případné změny v nastavení QE a rozšířili by paletu aktiv, které ECB v rámci tohoto programu nakupuje. Draghi se k tomuto tématu detailněji nevyjádřil. Očekáváme, že pokud by nějaké změny v QE skutečně nastaly, stane se tak při prosincovém jednání. Prezident ECB také řekl, že měnový výbor nediskutoval možnost natažení QE do dalších měsíců, přesto ale dodal, že jeho ukončení pravděpodobně nebude jednorázové, a ECB tak bude nejspíše utlumovat měnovou expanzi postupně.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností