Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v listopadu podle předběžného odhadu poklesl na 50,4 bodu z říjnových 50,6 bodu. Kompozitní (průmysl a služby) index PMI v listopadu poklesl na 51,4 bodu.
Německo: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v listopadu podle předběžného odhadu poklesl na 50,0 bodu z říjnových 51,4 bodu. Ceny v průmyslu v říjnu poklesly o 0,2 % m/m a o 1,0 % r/r.
USA: Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září stagnovaly a vzrostly o 1,7 % r/r. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu činil 291 tis. Prodeje starších domů v říjnu vzrostly na 5,26 mil. Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie se v listopadu zvýšil na 40,8 z říjnových 20,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Čtvrteční vývoj na měnovém páru koruny s eurem příliš zajímavý nebyl. Obchodování probíhalo převážně pod hladinou 27,70 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl prázdný a ani dnes nebudou zveřejněna žádná důležitější domácí ekonomická data. Obchodování koruny v hranicích 27,60 – 27,75 CZK/EUR, tak bude s největší pravděpodobností pokračovat i v samotném závěru tohoto týdne.
CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna dokázala ve čtvrtek posílit na odpoledních 22 CZK/USD. Koruna i nadále primárně kopíruje hlavní měnový pár EURUSD. Otázka pro dnešek zní, zda se koruně povede posílit pod hladinu 22 CZK/USD, kde se naposledy obchodovala v závěru října. Vůči polskému zlotému koruna stagnovala, s tím, že většina obchodů se uskutečnila v hranicích 6,55 – 6,58 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý vůči euru v odpoledních hodinách testoval hladinu 4,21 PLN/EUR. Již více jak měsíc se zlotý k euru pohybuje v postranním trendu ohraničeném úrovněmi 4,20 – 4,24 PLN/EUR. Na nejsilnější hodnoty od letošního června se k euru dostal maďarský forint – ve čtvrtek se převážně obchodovalo pod hladinou 305 HUF/EUR.
USD/EUR: Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo po celý čtvrtek nad hladinou 1,25 USD/EUR. I když bylo euro v dopoledních hodinách pod prodejním tlakem, tak si výraznější ztráty nepřipsalo. Dopoledne zveřejněné indexy PMI z klíčových evropských zemí ukázaly, že balancování na hraně hospodářské recese pokračuje v obou největších ekonomikách – Německu i Francii. Odpoledne na mírně vyšší inflaci v USA, lepší data z trhu nemovitostí a výrazný růst průmyslového indexu z okolí Philadelphie sice dolar reagoval pozitivně, ale větší zisky si nepřipsal.