Německo:Index cen výrobců v říjnu +0,7 % m/m a -0,4 % r/r.
Polsko:Změna zaměstnanosti v říjnu +3,1 % r/r.
Eurozóna:Běžný účet platební bilance v září v přebytku 25,3 mld. EUR. Prezident ECB M. Draghi uvedl, že evropská ekonomika se zotavuje, a že je již menší rozdíl mezi výkonností různých zemí.
USA: Představitel Fedu Bullard řekl, že zvyšující se inflační očekávání jsou pozitivním signálem, a že on sám je zastáncem zvýšení úrokových sazeb. Podle Bullarda je však otázkou, jak se bude situace vyvíjet v roce 2017.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vývoj koruny k euru byl na konci týdne klidný. Kurz se nacházel ve vzdálenosti jen několik málo haléřů nad hranicí 27 CZK/EUR. Ekonomický kalendář nenabídl žádné novinky z domácí ekonomiky, a ani dnes se nedočkáme nových údajů.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v pátek rozšířila ztráty z předchozích dní. V průběhu dne se obchodovalo převážně nad hranicí 25,40 CZK/USD, a v závěru odpoledne se koruna kotovala na hladině 25,55 CZK/USD. Volatilita koruny k zlotému byla poměrně nízká. Na konci obchodní seance se domácí měna pohybovala v blízkosti úrovně 6,08 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vystřídaly pohyby na obě strany. Forint zprvu slábl k 310,5 HUF/EUR, aby se posléze vrátil k hranici 309 HUF/EUR. Pohyby zlotého se uskutečnily převážně v pásmu 4,432 – 4,457 PLN/EUR. Kolem 17. hodiny se obchodoval za 4,446 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru nabral další zisky a do konce evropské seance se přesunul k úrovni 1,057 USD/EUR. Ekonomický kalendář bude tento týden relativně chudý na významnější makrodata. Podstatně větší vliv na trhy budou mít nejspíše až čísla z amerického trhu práce (30.11. a 2.12.) a italské referendum (4.12.) o změnách v ústavě, které by mohlo vést k větší síle tamní vlády. Klíčovými hybateli trhů budou do konce roku ještě zasedání dvou nejvýznamnějších centrálních bank, a to Evropské centrální banky (ECB) a americké centrální banky (Fedu). Otázkou bude, zda ECB bude dále měnovou politiku uvolňovat, a naopak zda Fed konečně přistoupí k jejímu zpřísnění.
Očekávaná data a události
Slovensko: Míra nezaměstnanosti (říjen)
Polsko: Průmyslová produkce (říjen), Maloobchodní prodeje (říjen)