Akcenta top

Ranní zprávy 21.12.2015

Ranní zprávy 21.12.2015
CZ2015-12-21

Klíčové události

  • Maďarsko: Průměrná mzda v říjnu +4,8 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v přebytku 20,4 mld. EUR.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Obchodování koruny na měnovém páru s eurem pokračuje bez jakýchkoliv výkyvů. Kurz se nadále pohybuje ve vzdálenosti jen několika málo haléřů od hranice 27 CZK/EUR. Vzhledem k nadcházejícímu svátkovému období ani nelze předpokládat, že by došlo v tomto scénáři k nějaké změně. Co se týče ekonomických dat z domácí ekonomiky, tak tento rok se již nových údajů nedočkáme. 
  • USDCZK & PLNCZK: Volatilita koruny vůči americkému dolaru byla relativně nízká. Pohyby kurzu se v průběhu dne odehrály převážně lehce pod hranicí 25 CZK/USD. Na konci obchodní seance se koruna kotovala na úrovni 24,90 CZK/USD. Na páru se zlotým domácí měna mírně oslabila. V závěru odpoledne se pohybovala na hladině 6,322 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v pátek nabraly silný posilující trend a uplynulý víkend zakončily úspěšně v černých číslech. Forint se v pozdních odpoledních hodinách obchodoval u 313,2 HUF/EUR. Zlotý se kolem 17. hodiny kotoval v blízkosti 4,264 PLN/EUR. Dostal se tak na nejsilnější hodnoty za poslední tři týdny. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na konci minulého týdne nic zajímavého neodehrálo. Americký dolar vůči euru ráno lehce posílil, ale odpoledne se zase vrátil k původním hodnotám. Na konci evropské seance se eurodolar pohyboval kolem hladiny 1,085 USD/EUR. Letos již pravděpodobně nebudeme svědky větších pohybů. Obchodování eurodolaru by se v závěru tohoto a zkraje příštího roku mělo odehrávat v pásmu 1,05 – 1,15 USD/EUR. Pro nejbližší týdny se obtížně hledají důvody, proč by měl americký dolar nebo euro výrazněji posílit či oslabit. Do vývoje eurodolaru by se potenciálně mohla jen částečně promítnout data ze Spojených států. V úterý bude zveřejněna druhá revize růstu americké ekonomiky ve 3. kvartále a ve středu se dočkáme výsledku listopadových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Tento týden budou rovněž na programu ještě čísla z realitního trhu. Eurodolar ale tato data nejspíše ponechá bez větší reakce.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (listopad)
  • Polsko: Konjukturální ukazatel (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností