Akcenta top

Ranní zprávy 21.12.2016

Ranní zprávy 21.12.2016
CZ2016-12-21 

Klíčové události

  • ČR: Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí vzrostl meziročně o 228,3 mld. korun na 3422,6 mld. korun, což představuje podíl 73,1 % k HDP. Produkce automobilů za prvních jedenáct měsíců letošního roku vzrostla o 8% r/r na rekordních 1,25 mil.
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance byl v říjnu přebytkový ve výši 28,4 mld. eur.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna zůstává vůči euru přilepena na horní straně intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Včera zveřejněný růst zahraniční zadluženosti ČR kurz koruny nijak neovlivnil. Rychlý nárůst zahraničního dluhu totiž z velké části připadá na vrub intervencím – zahraniční investoři nakupují české dluhopisy a ukládají depozita u českých bank a české podniky si berou úvěry v eurech (všechny strany očekávají, že po ukončení intervenčního režimu koruna vůči euru posílí).
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru během úterý oslabila nad hladinu 26 CZK/USD a testovala třináctileté minimum z loňského března na úrovni 26,09 CZK/USD. Kurz koruny vůči dolaru je zcela odvislý od vývoje na eurodolaru, což znamená, že se koruna do konce roku pravděpodobně nevyhne dalším ztrátám. Vůči zlotému koruna mírně oslabila.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v posledních dnech vůči euru posilují a snaží se vymazat alespoň část ztrát, které utrpěly ve druhé polovině listopadu a na začátku prosince. Polský zlotý se včera podobně jako v pondělí přiblížil těsně na dohled hladiny 4,40 PLN/EUR. Maďarský forint zamířil pod 311 HUF/EUR. Zasedání maďarské centrální banky nemělo podle předpokladu na kurz forintu žádný významnější dopad.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během úterý obchodovalo výhradně pod hladinou 1,04 USD/EUR, když zkraje odpoledne euro oslabilo až na úroveň 1,035 USD/EUR. Společná evropská měna tak opět posunula minimum vůči dolaru o něco níže a momentálně je k americké měně nejslabší za posledních 14 let. Dolaru i nadále pomáhají očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude v příštím roce rychleji zvyšovat úrokové sazby a euro tak není zdaleka jedinou měnou, která vůči dolaru v závěru roku výrazně ztrácí. Do konce letošního roku to na obrat trendu příliš nevypadá a pravděpodobněji se nyní jeví další ztráty eura. Pro nejbližší týdny nelze vyloučit, že se obchodování přiblíží paritě.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (prosinec)
  • USA: Prodeje starších domů (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností