Akcenta top

Ranní zprávy 21.2.2017

Ranní zprávy 21.2.2017
CZ2017-02-21 

Klíčové události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v únoru poklesla na -6,2 bodu z lednových -4,8 bodu.
  • Německo: Ceny v průmyslu v lednu vzrostly o 0,7 % m/m a o 2,4 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru kopírovala na úvod týdne intervenční hladinu 27 CZK/EUR. Pondělí nebylo zajímavé na domácí ekonomická data, která by mohla alespoň nepřímo promluvit do kurzu koruny. Zavděk tak musíme vzít alespoň včera zveřejněnou statistikou Českého statistického úřadu, kde jsou srovnávány vybrané údaje ČR vůči dalším zemím EU. Např. z pohledu vývozu do zemí EU28 na celkovém vývozu má ČR po Slovensku a Lucembursku nejvyšší expozici vývozu do zemí EU (v roce 2015 směřovalo do EU28 83,4 % českého vývozu). Německu se naopak závislost na vývozu do EU28 podařilo v uplynulých letech snížit na 57,9 % v roce 2015. Nejméně závislou zemí na vývozu do EU28 je přitom Velká Británie s podílem 44,4 %. Co se týče ekonomických statistik, tak ani dnešek nepřinese žádná nová čísla z domácí ekonomiky. 
  • USDCZK & PLNCZK: O nic zajímavější nebylo na úvod týdne ani obchodování koruny vůči americkému dolaru. Stručně řečeno nestalo se vůbec nic a obchodovalo se vesměs těsně nad hladinou 25,40 CZK/USD. Zatímco vůči dolaru koruna včera stagnovala, tak vůči zlotému oslabila a zamířila nad hladinu 6,25 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru na úvod týdne pohyboval kolem hladiny 308 HUF/EUR. Oproti tomu polský zlotý vůči euru posílil až na dohled úrovně 4,31 PLN/EUR. Zlotý tak smazal část ztrát ze závěru minulého týdne, kdy „neodůvodněně“ oslabil, ačkoliv byla zveřejněna velmi slušná čísla z polské ekonomiky. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne nic zajímavého nedělo, což bylo dáno absencí významnějších ekonomických dat a především zavřenými trhy v USA vzhledem k tamnímu státnímu svátku. Většina obchodů se tak vtěsnala do úzkého pásma 1,06 – 1,063 USD/EUR. Dnešek již bude obchodně nepochybně zajímavější, když zveřejněna budou předběžné indexy PMI z klíčových zemí eurozóny a v USA se o slovo přihlásí američtí centrální bankéři.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Indexy nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu a ve službách (únor)
  • USA: Indexy nákupních manažerů PMI v průmyslu a ve službách (únor), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Kashkari, Harker, Williams
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností