Eurozóna:Spotřebitelská důvěra v únoru oproti lednu mírně poklesla na 0,1 bodu.
Německo:Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru poklesl jak ve složce hodnotící současnou situaci na 92,3 bodu, tak ve složce očekávání – pokles na 17,8 bodu.
Polsko:Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 8,6 % r/r. Maloobchodní tržby se v lednu zvýšily o 8,2 % r/r. Index cen průmyslových výrobců v lednu vzrostl o 0,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý mírně oslabila a v průběhu dne se posunula o několik haléřů výše hladiny 25,30 CZK/EUR. Koruna včera, ostatně podobně jako v pondělí, neměla možnost reagovat na domácí makroekonomická data vzhledem k tomu, že žádné statistiky nebyly zveřejněny. A tomu výsledně odpovídal i charakter obchodování. A o moc lepší to v tomto směru nebude ani ve druhé polovině tohoto týdne, když domácí makro kalendář je kompletně prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý dále oslabovala a prohloubila pondělní ztráty. Koruna již během úterního dopoledne zamířila nad hladinu 20,50 CZK/USD, kolem které následně probíhalo obchodování po zbytek dne. Pokud jsem v předchozím odstavci psal, že v úterý nebyla zveřejněna žádná významnější čísla z domácí ekonomiky, tak to samé v úterý platilo i pro USA. Vůči polskému zlotému koruna v úterý naopak mírně posílila těsně nad hladinu 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úterý maďarský forint vůči euru oslabil z ranních 311 na odpoledních 312 HUF/EUR. Ztrátám se v úterý vůči euru nevyhnul ani polský zlotý a to navzdory velmi silným lednovým číslům z průmyslu a z maloobchodu. Obchodování se přesunulo těsně pod hladinu 4,15 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v úterý euro vůči dolaru opět připsalo další ztráty a obchodování se dotklo hladiny 1,232 USD/EUR. Dnešek bude konečně bohatší na důležitější ekonomické statistiky. Indexy PMI ukáží, zda podnikatelé v eurozóně zůstávají i nadále tak optimističtí a večer bude zveřejněn zápis z lednového zasedání Výboru pro měnové záležitosti (FOMC) Americké centrální banky (Fed).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (únor)
Německo: Kompozitní index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (únor)
USA: Kompozitní index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (únor), Prodeje starších domů (leden), Zápis z lednového zasedání FOMC (Fed)