Akcenta top

Ranní zprávy 21.3.2014

Ranní zprávy 21.3.2014

Klíčové události

  • Eurozóna: Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že lídři EU dají jasný signál, že jsou připraveni vystupňovat odvetná opatření včetně politicky citlivých ekonomických sankcí proti Rusku. Merkelová také dodala, že současné napětí ve vztazích s Ruskem znamená, že skupina G8 v současnosti neexistuje.
  • USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti: 320 tisíc. Spotřebitelský index k 16. březnu klesl na -29 bodů z -27,6 bodů. Prodeje starších domů v únoru -0,4 % m/m a -7,1 % r/r. Filadelfský index v březnu vzrostl o 15,3 bodů na 9,0 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru v první polovině obchodní seance ztrácela a kurz se zvýšil nad hranici 27,50 CZK/EUR. Odpolední vývoj byl již pro domácí měnu příznivý a podařilo se jí umazat své denní ztráty. V pozdních odpoledních hodinách se kotovala na úrovni 27,46 CZK/EUR. Jak včerejší, tak dnešní kalendář s daty z tuzemské ekonomiky zeje prázdnotou. Hranice 27,30 CZK/EUR se v předchozích týdnech pro korunu ukázala být silnou hladinou odporu a momentálně se zdá, že se koruna bude v nadcházejících týdnech pomalu pohybovat směrem ke slabším hodnotám, respektive k letošnímu minimu na hladině 27,60 CZK/EUR.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna následovala středeční oslabující trend a včerejší obchodování se v průběhu odpoledne přesunulo nad hranici 19,95 CZK/USD. Během pozdního odpoledne došlo ke korekci kurzu a kolem 17. hodiny se kotoval na 19,92 CZK/USD. Koruna vůči zlotému čelila mírným výkyvům na obě strany, v závěru odpoledne se pohybovala na úrovni 6,538 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint v ranních hodinách skokově oslabil nad hranici 313,0 HUF/EUR, záhy však tento výkyv korigoval. Kurz poté během dne de facto stagnoval a ukončil na úrovni 311,9 HUF/EUR. Zlotý uzavřel mírně silnější na hranici 4,20 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Vývoj na hlavním měnovém páru reagoval na oslabení amerického dolaru po zasedání Fedu, které se konalo ve středu v pozdních večerních hodinách našeho času. Kurz eurodolaru včera otevřel kolem hladiny 1,384 USD/EUR a v průběhu dopoledne se snížil až k úrovni 1,376 USD/EUR. Dolar na konci odpoledne své zisky mírně korigoval a ukončil na hranici 1,378 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průměrné mzdy (leden)
  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (leden)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (leden)
  • USA: Projevy členů Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností