Akcenta top

Ranní zprávy 21.3.2017

Ranní zprávy 21.3.2017
CZ2017-03-21 

Klíčové události

  • ČR: Prezident M. Zeman prohlásil, že Česká národní banka může ukončit intervenční režim dříve než v polovině letošního roku.
  • Eurozóna: Mzdové náklady ve 4. čtvrtleté loňského roku vzrostly o 1,6 % r/r
  • Německo: Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,2 % m/m a o 3,1 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj kurzu koruny vůči euru na spotovém trhu zůstává beze změny s obchodováním v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Na úvod nového týdne nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky. O vzruch se postaral prezident M. Zeman, který se vyjádřil k termínu ukončení intervenčního režimu. Podle něho by Česká národní banka (ČNB) mohla ukončit intervenční režim proti koruně dříve než v polovině letošního roku. Zároveň tajuplně dodal, že není vyloučeno, že k ukončení intervenčního režimu dojde možná dříve, než se nadějeme. Bankovní rada ČNB přitom zasedá již v příštím týdnu ve čtvrtek (30/3) a vzhledem k tomu, že mnohokráte zdůraznila, že intervenční režim neukončí dříve než ve 2. čtvrtletí, tak neočekávám, že by na tomto zasedání oznámila konec intervencí. Jako nejpravděpodobnější možnost ukončení intervenčního režimu vnímám i nadále některý z dubnových čtvrtků, případně čtvrtek 6. května, kdy bude mít ČNB k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Centrální bankéři však dokáží být nevyzpytatelní a tak se příští čtvrtek (30/3) rozhodně vyplatí být ve střehu.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v průběhu dne mírně oslabila a mírně se vzdálila hladině 25 CZK/USD. V závěru odpoledne se pohybovala kolem úrovně 25,10 CZK/USD. S ohledem na prázdný ekonomický kalendář v Evropě i v USA bylo obchodování nezajímavé. Vůči polskému zlotému si koruna připsala další mírné ztráty i zkraje týdne a zamířila nad hladinu 6,30 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý vůči euru testoval na úvod týdne letošní maxima a pohyboval se výhradně pod hladinou 4,30 PLN/EUR. Obchodování s maďarským forintem probíhalo převážně na horní straně hladiny 308 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se na úvod týdne s ohledem na prázdný ekonomický kalendář odehrávalo v rozmezí 1,074 – 1,078 USD/EUR. Společná evropská měna si zatím drží zisky z minulého týdne a v tomto týdnu nelze vyloučit, že otestuje své letošní maximum, což je hladina 1,083 USD/EUR z počátku února. Pokud bylo pondělí nezajímavé na nové ekonomické statistiky, tak o dnešku to platí dvojnásob.

Očekávaná data a události

  • USA: Běžný účet platební bilance (4. čtvrtletí 2016)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností