ČR:Index cen výrobců v březnu -0,1 % m/m a +3 % r/r.
Slovensko: Míra nezaměstnanosti v březnu na úrovni 8 %.
Polsko: Průmyslová produkce v březnu +11,1 % r/r. Maloobchodní prodeje v březnu +9,7 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 244 tisíc. Philadelphský Fed index v dubnu poklesl z 32,8 b. na 22 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Od ukončení kurzového závazku ČNB uběhly pouze dva týdny, ale koruna se již stihla vrátit nad hranici 27 CZK/EUR, nad kterou byla „zablokována“ po dobu přibližně tři a půl let. Včera odpoledne slábla k 27,02 CZK/EUR, kurz však uzavřel nepatrně níže na 26,95 CZK/EUR. Vývoj koruny za poslední dny je možné označit termínem relativně klidný a její zásadnější posílení se zatím nekonalo. Současný klid je však podle nás jen dočasný. V minulých měsících korunu nakupovali ve velkém (min. 1 bilión korun) zahraniční investoři s cílem spekulovat na její posílení. Předpokládáme, že pokud koruna nezačne v nadcházejících týdnech posilovat, tak část zahraničních investorů začne uzavírat své korunové pozice. Větší prodeje koruny by vedly k jejímu oslabení, a naopak slabšího kurzu koruny by mohli obratem využít k nákupu koruny ti investoři, kteří mají delší investiční horizont než jen několik týdnů. Nenechme se tedy současnou stabilitou ukolébat, volatilita na koruně velmi pravděpodobně teprve přijde.
USDCZK & PLNCZK: Koruna nejdříve vůči americkému dolaru posilovala k 24,96 CZK/USD, posléze ale část zisků umazala a uzavřela na 25,03 CZK/USD. Na páru se zlotým se odehrály výkyvy na obě strany. Kurz se kolem 17. hodiny kotoval na 6,322 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý rozšířil ztráty ze středy a do pozdního odpoledne oslabil k 4,27 PLN/EUR. Ztráty nabral i forint, který ukončil obchodní seanci na 313,6 HUF/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru se tento týden zatím odehrával ve prospěch eura, které si včera připsalo další zisky a evropskou seanci završilo u hranice 1,077 USD/EUR. Hlavním hybatelem eurodolaru budou v příštích dnech a týdnech prezidentské volby ve Francii (první kolo se uskuteční tuto neděli). Pokud budou sílit preference Marine Le Penové nebo Jeana-Luc Mélenchona, euro bude pravděpodobně čelit oslabujícím tlakům.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve službách (duben), Index PMI ve výrobním sektoru (duben)
Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky, Konjunkturální ukazatel
Eurozóna: Index PMI ve službách (duben), Index PMI ve výrobním sektoru (duben), Běžný účet (únor)
USA: Index PMI ve službách a ve výrobním sektoru (duben), Prodeje existujících domů (březen)