ČR: Celkový objem bankovních úvěrů v 1. čtvrtletí vzrostl o 4,6 % r/r na 2,52 bilionu korun.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v květnu poklesly o 0,1 m/m a o 0,9 % r/r. Německý vývoz do Ruska za 1. čtvrtletí letošního roku poklesl o výrazných 13 % r/r.
Polsko: Průmyslová výroba v dubnu poklesla o 2,3 % m/m a vzrostla o 5,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Obchodování s korunou se v úterý stabilizovalo kolem hladiny 27,45 CZK/EUR. K žádným výraznějším pohybům jako v pondělí nedošlo a pohyby byly maximálně v řádu několika haléřů. Vzhledem ke skutečnosti, že domácí ekonomický kalendář je po zbytek týdne téměř prázdný, tak ve druhé polovině týdne očekávám klidné obchodování v blízkosti současných úrovní.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v úterý mírně oslabila a obchody probíhaly nad hranicí 20 CZK/USD. Důvodem mírného oslabení koruny byly vývoj na eurodolaru, kde společná evropská měna k dolaru mírně ztratila. Koruna se aktuálně pohybuje v blízkosti svého 3měsíčního minima, které by mělo bránit dalším korunovým ztrátám. Z hlediska vývoje koruny k dolaru může být zajímavé dnešní zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu a projevy amerických centrálních bankéřů. Nepříliš zajímavé bylo obchodování koruny k polskému zlotému, kde koruna nepatrně oslabila nad hladinu 6,56 CZK/PL (mezibankovní trh).
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru pohyboval v hranicích 4,18 – 4,19 PLN/EUR. maďarský forint se po většinu dne nacházel v blízkosti hladiny 305 HUF/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se euro dopoledne nacházelo převážně pod hladinou 1,37 USD/EUR. Odpoledne část ztrát smazalo a zamířilo zpět nad zmíněných 1,37. Vzhledem k absenci významnějších ekonomických dat je pravděpodobné, že se kurz bude kolem úrovně 1,37 pohybovat i během dnešního dne. Večer může být kurz výrazněji ovlivněn zveřejněním zápisu z posledního zasedání Fedu a projevy amerických centrálních bankéřů.