Akcenta top

Ranní zprávy 21.5.2015

Ranní zprávy 21.5.2015

Klíčové události


• Německo: Index cen výrobců v dubnu -1,5 %r/r.
• Slovensko: Míra nezaměstnanosti klesla v dubnu na 11,7 %.
• Polsko: Průmyslová produkce v dubnu +2,7 % r/r. Maloobchodní prodeje v dubnu -1,5 %r/r.
• USA: Člen Fedu Evans uvedl, že zvyšování úrokových sazeb nebude vhodné minimálně do začátku roku 2016. Řekl také, že banka by neměla zvyšovat sazby, dokud neexistuje větší jistota, že inflace dosáhne 2 % cíle. Pokud by se jádrová inflace vrátila nad 1,5 % nebo míra nezaměstnanosti se udržitelně stabilizovala kolem 5 %, podle Evanse by takovéto podmínky již mohly být spouštěčem pro růst sazeb. Zápis z posledního zasedání Fedu přinesl důležitou zprávu. Nejen, že centrální bankéři definitivně zavrhli červnové zvýšení sazeb, ale řada členů vyjádřila silné pochybnosti o dostatečném oživení americké ekonomiky. Jelikož se špatné ekonomické výsledky promítají už i do rétoriky Fedu, utažení měnové politiky se pravděpodobně oddálí o mnohem více, než s čím se původně počítalo.


Vývoj na devizovém trhu


• CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru byl až překvapivě příznivý. Domácí měně se během dne podařilo posílit k hranici 27,30 CZK/EUR. Odpoledne část zisků odevzdala a ukončila na 27,33 CZK/EUR. Kalendář s ekonomickými daty zel prázdnotou. Nové údaje neposkytne ani dnes.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru koruna s americkým dolarem docházelo k výkyvům na obě strany. V závěru obchodní seance se obchodovalo v blízkosti hladiny 24,60 CZK/USD. Koruna vůči zlotému posílila k úrovni 6,7 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé měny středoevropského regionu si připsaly ztráty. Forint ukončil na hranici 306,9 HUF/EUR. Výrazné ztráty registroval zlotý, který reagoval na špatné výsledky polské ekonomiky. Kolem 17. hodiny se kotoval na úrovni 4,081 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se včera nic zas tak zajímavého neodehrálo. Pohyby eurodolaru se sice uskutečnily na obě strany, ale nešlo o nijak výrazné změny. V průběhu pozdního odpoledne se kurz kotoval kolem hladiny 1,111 USD/EUR. Dnes budou na pořadu dne jednak data z eurozóny a ze Spojených států, a jednak vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho.


Očekávaná data a události


• Maďarsko: Průměrná mzda (březen)
• Německo: Index PMI - výrobní sektor a služby (květen)
• Eurozóna: Index PMI - výrobní sektor a služby (květen), Běžný účet platební bilance (březen), Projev prezidenta ECB Maria Draghiho
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Index PMI - výrobní sektor (květen), Philadelphský Fed Index (květen), Prodeje existujících domů (duben)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností