Akcenta top

Ranní zprávy 21.5.2018

Ranní zprávy 21.5.2018
CZ2018-05-21 

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v dubnu +0,2 % m/m a 0,0 % r/r. 
  • Německo: Index cen výrobců v dubnu +0,5 % m/m a +2,0 % r/r. 
  • Polsko: Změna zaměstnanosti v dubnu +3,7 % r/r. Průměrná mzda v dubnu +7,8 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v březnu v přebytku 32 mld. EUR. Obchodní bilance v březnu v přebytku 21,2 mld. EUR. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna měla v ranních hodinách tendenci mírně posilovat, posléze však obrátila směr a nabrala ztráty k hladině 25,64 CZK/EUR. Česká měna zůstává i nadále především ve vleku vývoje na eurodolaru s dopadem na celý středoevropský region. Oproti tomu domácí ekonomická data mají momentálně na kurz koruny nižší vliv. Nejsledovanější domácí statistikou minulého týdne byl bezesporu předběžný odhad růstu české ekonomiky ze začátku letošního roku. HDP v 1. čtvrtletí vzrostl oproti předchozímu čtvrtletí o 0,5 % a meziročně se zvýšil o 4,5 %. Zatímco ve druhé polovině loňského roku domácí ekonomika rostla více jak pětiprocentním tempem, tak zkraje letošního roku růstová dynamika přeci jen zvolnila. S ohledem na kapacitní omezení českých podniků je logické, že pětiprocentní růst je v českých podmínkách momentálně neudržitelný.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem také slábla a do závěru odpoledne oslabila k 21,79 CZK/USD. Na páru se zlotým domácí měna ztrácela a kolem 17. hodiny se kotovala na 5,972 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint pokračoval v oslabujícím trendu a do pozdního odpoledne se přesunul nad hranici 318 HUF/EUR. Polský zlotý čelil výkyvům na obě strany. Na konci obchodní seance se pohyboval v mírné ztrátě na 4,299 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Euro na hlavním měnovém páru dále ztrácelo a do závěru evropské seance se posunulo k 1,175 USD/EUR. Do dění na trhu se opět silně promítaly obavy okolo nově se rýsující vlády v Itálii (Hnutí pěti hvězd a Liga severu). V minulém týdnu byla zveřejněna zpráva, že tyto strany budou usilovat např. o to, aby ECB odepsala italské státní dluhopisy v hodnotě 250 mld. eur, což je zhruba 11 % celkového italského státního dluhu. Zatím se jedná jen o spekulace, ale jen letmý pohled na nově představený ekonomický plán rýsující se italské vlády (daňové škrty, vyšší důchody, vyšší sociální benefity všeho druhu, jednoduše řečeno populistická opatření) naznačuje, že to ECB, eurozóna a možná i euro, nebudou mít jednoduché.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Průmyslová produkce (duben), Ceny průmyslových producentů (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností