Akcenta top

Ranní zprávy 21.6.2018

Ranní zprávy 21.6.2018
CZ2018-06-21 

Klíčové události

  • Německo: Index cen výrobců v květnu +0,5 % m/m a +2,7 % r/r. 
  • EU: Evropská unie (EU) v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 % na dovoz některého zboží z USA. V první fázi se bude opatření EU týkat amerického zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 mld. eur. EU zavedla tato opatření v reakci na americká cla na dovoz oceli a hliníku. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +5,1 % t/t.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na koruně stále přetrvává nízká volatilita a včera se obchodování odehrálo převážně v pásmu 25,78 – 25,85 CZK/EUR. V závěru odpoledne se pohybovala v červených číslech u hladiny 25,83 CZK/EUR. Ekonomický kalendář včera žádné novinky nenabídl a dnes situace nebude o nic jiná. Klíčovou událostí bude až zasedání České národní banky (ČNB) příští středu. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru střídala pohyby na obě strany. Během dne se podívala k hodnotám kolem 22,25 CZK/USD, ale zároveň slábla k 22,36 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se kotovala na 22,31 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna nevykázala žádné větší pohyby. V pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na nepatrně silnějších hodnotách u 5,985 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru nabral poměrně výrazné ztráty. Slábl nad hranici 323 HUF/EUR a dosáhl až k 323,6 HUF/EUR. Zlotý se včera pohyboval v relativně úzkém pásmu 4,31 – 4,32 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Euro vůči americkému dolaru v první polovině dne čelilo oslabujícím tlakům. Odpoledne se pak sentiment na trhu obrátil ve prospěch společné evropské měny, která po 15. hodině dosáhla téměř k hranici 1,16 USD/EUR. Na konci evropské seance se kurz eurodolaru pohyboval u 1,158 USD/EUR. Do celkové nálady na trzích se momentálně promítají primárně obavy okolo potenciálních obchodních válek. Nejen eskalace americko-čínských obchodních vztahů budí obavy, jelikož se k odvetným opatřením vůči USA uchýlila i EU. Spojené státy tak v příštích měsících budou čelit značnému tlaku, zda ustojí svoji protekcionistickou politiku vůči těmto ekonomickým velmocím. Obavy budí především představa, s jakou obchodní agresivitou a neústupností se Spojené státy v čele s prezidentem Donaldem Trumpem momentálně prezentují a až do jaké míry jsou schopny vyhrotit vzájemná vyjednávání.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky NBP
  • Německo: Projev předsedy Bundesbanky Weidmanna
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností