Akcenta top

Ranní zprávy 21.7.2015

Ranní zprávy 21.7.2015

Klíčové události


• Eurozóna: Přebytek na běžném účtu platební bilance v květnu po sezonním očištění činil 18 mld. eur.
• Německo: Ceny v průmyslu v červnu poklesly o 0,1 % m/m a o 1,4 % r/r.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna zkraje nového týdne vůči euru nejprve testovala intervenční hranici 27 CZK/EUR. Během odpoledne však oslabila a v závěru odpoledne se obchodovala blíže hladině 27,10 CZK/EUR. Kurz koruny k euru se již od začátku července nachází nebezpečně blízko hladině 27 CZK/EUR, což je úroveň, kterou si ČNB vytyčila s tím, že českou měnu pod tuto úroveň nepustí a v případě potřeby na ní bude proti koruně intervenovat. To se skutečně poprvé od listopadu 2013 stalo, když ČNB uvedla, že intervenovala proti koruně již v pátek. Zároveň oznámila, že se doposud žádný obchod pod hranicí 27 CZK/EUR na mezibankovním trhu neuskutečnil. Vzhledem k tomu, že v pátek byly pohyby koruny relativně umírněné, tak z toho vychází, že rozsah intervence byl v porovnání s tou z roku 2013 výrazně nižší. V dalších dnech má ČNB několik možností jak korunu od 27 oddálit. (1) Může intervenovat slovně, což trh nemusí plně akceptovat, (2) může intervenovat jen v malých objemech tak, aby udržovala korunu lehce nad hladinou 27 CZK/EUR nebo (3) intervenovat ve vyšším objemu, tak že korunu oslabí řádově o desítky haléřů a dá tak jasně najevo, že si kurz v těsné blízkosti intervenční hladiny nepřeje. Poslední třetí možnost vidím momentálně jako nejpravděpodobnější variantu. Je však otázkou, zda již proběhne v tomto týdnu nebo ČNB vyčká až na zasedání bankovní rady 6. srpna.
• CZK/USD & CZK/PLN: Obchodování koruny vůči americkému dolaru probíhalo na úvod nového týdne především na spodní straně hladiny 25 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna v pondělí mírně posílila.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny v pondělí vůči euru shodně oslabily. Maďarský forint zamířil během odpoledne až na úroveň 310 HUF/EUR. Polský zlotý se v závěru odpoledne nacházel nad hladinou 4,12 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se na úvod týdne a za absence důležitějších ekonomických dat obchodovalo v rozmezí 1,083 – 1,087 USD/EUR. Řecko z překlenovací půjčky včera zaplatilo dluhy Mezinárodnímu měnovému fondu i Evropské centrální bance. V souhrnu 6,25 mld. eur.


Očekávaná data a události

 
• Maďarsko: Zasedání centrální banky
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností