Akcenta top

Ranní zprávy 21.7.2017

Ranní zprávy 21.7.2017
CZ2017-07-21 

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v červnu -0,7 % m/m a +1,3 % r/r. 
  • Německo: Index cen výrobců v červnu 0,0 % m/m a +2,4 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 30,1 mld. EUR. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 233 tisíc. Philadelphský Fed index v červenci poklesl z 27,6 b. na 19,5 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se včera během dopoledne podařilo prolomit hranici 26 CZK/EUR a dostala se k hladině 25,98 CZK/EUR. Zasedání ECB pak koruně veškeré denní zisky umazalo a ukončila na 26,07 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Jelikož dolar vůči euru po zasedání ECB výrazně ztrácel, koruna si k americkému dolaru přilepšila a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na 22,40 CZK/USD. Na páru se zlotým domácí měna nejdříve posilovala do blízkosti 6,17 CZK/PLN, odpoledne se pak vrátila k 6,20 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint si včera připsal menší zisky a uzavřel na 305,25 CZK/EUR. Zlotý zprvu ztrácel, po 13. hodině ale obrátil směr a vrátil se k 4,205 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Evropská centrální banka (ECB) s eurodolarem včera slušně zahýbala. Euro zamířilo vstříc dalším ziskům a dosáhlo až k hodnotám kolem 1,166 USD/EUR. ECB na včerejším zasedání nicméně neučinila žádnou změnu v měnové politice a rétorika banky zůstala více méně stejná. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že ECB ponechá úrokové sazby beze měny po delší období a dále za horizont ukončení nákupů aktiv. Dle Draghiho slov by ECB měla pokračovat s nákupem aktiv v objemu 60 mld. EUR měsíčně minimálně do konce tohoto roku, případně déle, pokud to bude potřeba. Draghi také řekl, že pokud finanční podmínky přestanou být v souladu s udržitelným vývojem inflace kolem inflačního cíle, banka je připravena rozšířit nákup aktiv co do objemu i délky trvání. Další zasedání ECB je na programu až 7. září, kdy už by M. Draghi mohl konečně sdělit, kdy ECB začne s tlumením kvantitativního uvolňování. Na jednu stranu je patrné, že ECB již silně zvažuje utahování měnové politiky, na druhou stranu je jí trnem v oku silné euro, kvůli kterému bude Draghi ve své rétorice nejspíše pravidelně zdůrazňovat připravenost ECB flexibilně přizpůsobit měnovou politiku i případnému negativnímu vývoji v eurozóně. Včerejší zasedání a následná reakce trhů však ukázaly, že ať se Draghi snaží sebevíc, euro od dalších zisků ochránit jen tak nedokáže.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností