Akcenta top

Ranní zprávy 21.8.2017

Ranní zprávy 21.8.2017
CZ2017-08-21 

Klíčové události

  • Německo: Index cen výrobců v červenci +0,2 % m/m a +2,3 % r/r.
  • Polsko: Průmyslová produkce v červenci +6,2 % r/r. Maloobchodní prodeje v červenci +7,1 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v přebytku 21,2 mld. EUR. 
  • USA: Index spotřebitelských důvěry Michiganské univerzity podle předběžných odhadů v srpnu vzrostl z 93,4 b. na 97,6 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se v minulém týdnu vrátila zpět k úrovni 26 CZK/EUR, když impulsem k jejímu posílení byl středeční odhad růstu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Ani růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 % mezičtvrtletně a o 4,5 % meziročně však nestačil k tomu, aby koruna zamířila pod hladinu 26 CZK/EUR a otestovala maxima z předminulého týdne. V pátek domácí měna slábla a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na 26,11 CZK/EUR. Absenci apreciačních tlaků se vlastně ani není proč divit. Výraznější posílení koruny by pravděpodobně opět část investorů mohla využít k uzavření dlouhých korunových pozic. Výraznější posílení koruny by pravděpodobně rovněž znamenalo, že Česká národní banka (ČNB) nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Na druhé straně pro nějaké zásadnější oslabení koruny aktuálně s ohledem na velmi dobrou výkonost české ekonomiky rovněž není důvod. Z toho vyplývá, že pohyby koruny vůči euru v okolí hladiny 26 jsou pro nejbližší týdny tou nejpravděpodobnější variantou.
  • USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem se koruna pohybovala převážně do strany v blízkosti hranice 22,20 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna vykázala pohyby na obě strany a ukončila na 6,11 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint si v závěru týdne lehce přilepšil a kolem 17. hodiny se kotoval na úrovni 303,3 HUF/EUR. Zlotý si naopak pohoršil a týden završil na 4,28 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme v pátek nebyli svědky dramatičtějšího vývoje a na konci evropské seance se obchodovalo u úrovně 1,175 USD/EUR. Poté, co euro v závěru července posílilo nad hranici 1,17 USD/EUR, tak nyní tato úroveň slouží jako indikátor toho, zda euro bude v nejbližších týdnech spíše dále posilovat, či zda dojde ke korekci a euro naopak oslabí.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Míra nezaměstnanosti (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností