• ČR: Zahraniční dluh ČR ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostl o 132,8 mld. korun na 3,35 biliónu korun a v relaci k HDP zahraniční zadlužení vzrostlo na 72,1 %.
• Německo: Ceny v průmyslu v srpnu poklesly o 0,1 % m/m a o 1,6 % r/r.
• Maďarsko: Maďarská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,9 %.
• USA: Zahájené stavby domů v srpnu poklesly o 5,8 % m/m. Stavební povolení v srpnu poklesla o 0,4 % m/m.
• EURCZK: Obchodování koruny vůči euru v úterý i nadále probíhalo v těsné blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Zveřejněná statistika zahraničního zadlužení ČR kurz koruny nijak neovlivnila. Zadlužení se zvýšilo ve všech sledovaných sektorech, tj. u ČNB, bank, vlády i nefinančních podniků. Ve 2. čtvrtletí pokračoval zájem zahraničních investorů o české státní dluhopisy, když jedním z důvodů tohoto zájmu je předpokládané posílení koruny po ukončení intervenčního režimu. K tomu však podle guvernéra ČNB J. Rusnoka dojde nejdříve v září 2017.
• USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice v úterý ráno krátce posílila pod hladinu 24,10 CZK/USD, avšak v dalších hodinách se obchodování přesunulo do rozmezí 24,10 – 24,20 CZK/USD. Dnešní den bude ovlivněn vyčkáváním na večerní výsledek zasedání americké centrální banky (Fed) a opravdu výrazné pohyby tak lze očekávat až s úderem 20 hodiny. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování těsně pod hladinou 6,30 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v souvislosti se zasedáním tamní centrální banky vůči euru oslabil nad hladinu 309 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,29 -4,30 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý ráno sice euro vůči dolaru posílilo a krátce se dostalo nad hladinu 1,12 USD/EUR, avšak následně během dne se kurz stabilizoval pod zmíněnou 1,12. Dnes ráno se euro vůči dolaru nachází na nejslabších hodnotách od konce srpna. Obchodování bez zřejmého směru bude pravděpodobně pokračovat i během dneška, když se bude vyčkávat na večerní výsledek zasedání americké centrální banky (Fed). Očekáváme, že Fed úrokové sazby nezvýší a naopak v aktualizované prognóze mírně dolů upraví výhled na růst sazeb v letošním roce i v letech nadcházejících. Americký dolar by v reakci na zasedání Fedu mohl spíše oslabit.
• USA: Zasedání americké centrální banky (Fed) – rozhodnutí o úrokových sazbách, aktualizovaná ekonomická prognóza