ČR: Zahraniční dluh ČR ve 2. čtvrtletí vzrostl oproti 1. čtvrtletí 47,4 mld. korun na 4,481 bilionu korun.
Německo:Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r.
USA:Americká centrální banka(Fed) ponechala hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 1 – 1,25 %. Prodeje starších domů v srpnu poklesly o 1,7 % m/m na 5,35 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se i během středy odehrávalo v okolí hladiny 26,10 CZK/EUR. Česká národní banka (ČNB) včera zveřejnila statistiku zahraničního zadlužení ČR, které ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostlo o 1,161 bilionu korun na více jak 4,48 bilionu, což představuje 91,9 % celkového HDP. Na první pohled až extrémní nárůst zahraničního dluhu byl způsoben především zájmem zahraničních subjektů o české státní dluhopisy v době před ukončením intervenčního režimu ČNB. Právě velké množství dluhopisů držených zahraničními investory představuje v několika nadcházejících čtvrtletích velmi výbušnou směs pro kurz koruny.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna během středy pohybovala v rozmezí 21,70 – 21,80 CZK/USD, po zveřejněném výsledku zasedání Americké centrální banky (Fed) ve 20 hod. koruna zamířila nad 21,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému ve středu převažovaly obchody lehce nad hladinou 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu maďarský forint vůči euru ztrácel a odevzdal většinu úterních zisků. V závěru odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 309 HUF/EUR. Oproti tomu polský zlotý vůči euru mírně posílil a během odpoledne se pohyboval pod hladinou 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ve středu významně ovlivněno vyčkáváním na večerní výsledek zasedání Americké centrální banky (Fed) a i proto se obchodování během dne ustálilo v okolí hladiny 1,20 USD/EUR. Fed podle předpokladu ponechal hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 1 – 1,25 %, oznámil zahájení normalizace (snižování) své bilance od října tempem 10 mld. dolarů měsíčně, zvýšil odhad růstu HDP pro letošní rok, ale zároveň snížil odhad růstu jádrové PCE inflace. Ještě jedno zvýšení úrokových sazeb v letošním roce je navíc stále ve hře. Dolar po zveřejnění výsledku zasedání Fedu prudce posílil vůči euru k úrovni 1,19 USD/EUR (viz. graf)
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho, Spotřebitelská důvěra (září)
USA: Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 16. září), Aktivita ve zpracovatelském průmyslu v okolí Philadelphie (září), Index cen nemovitostí (červenec)