ČR:Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,388 bil. Kč. Ve srovnání s 1. kvartálem vzrostl o 72,3 mld. Kč, meziročně byl ale nižší o 9,7 mld. Kč. Dluh ČR vůči cizině odpovídá 84,7 % HDP.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 201 tisíc. Prodeje existujících domů v srpnu: 5,34 mil. Philadelphský Fed index v září vzrostl z 11,9 b. na 22,9 b. Prezident USA Donald Trump uvedl, že monopol OPEC by měl okamžitě snížit ceny ropy.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera čelila prodejním tlakům stejně jako další měny středoevropského regionu. Nabrala menší ztráty, a to v rozsahu zhruba 5 haléřů. V závěru obchodní seance se domácí měna obchodovala u hladiny 25,59 CZK/EUR. V průběhu dne nebyly zveřejněny žádné důležitější makroekonomické statistiky a na programu nebudou ani příští týden. Pozornost se však zaměří na středeční (26.9.) zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), na kterém bude podle všeho odhlasováno další zvýšení úrokových sazeb.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru zamířila vstříc silnějším hodnotám a po 14. hodině dosáhla k 21,71 CZK/USD. Během pozdního odpoledne pak obrátila směr a část zisků odevzdala zpět, kolem 17. hodiny se kotovala na 21,78 CZK/USD. Na páru se zlotým si mírně pohoršila a ukončila na 5,96 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint i polský zlotý včera oslabily. Forint vůči euru ztrácel k hladině 324,2 HUF/EUR a polský zlotý uzavřel na 4,298 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru docházelo k posilování eura, které si do konce evropské seance přilepšilo k úrovni 1,177 USD/EUR. Přes den nebyly zveřejněny žádné nové informace ohledně obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou, což v kombinaci s relativně prázdným makroekonomickým kalendářem vneslo na trhy pozitivní sentiment. Nicméně otázka další eskalace obchodních vztahů mezi USA a Čínou (a EU a dalšími zeměmi) bude zůstávat na pořadu dne i nadále. Vzájemnou výměnou obchodních cel zkraje tohoto týdne obchodní vyjednávání rozhodně nekončí a pravděpodobně budou hlavním geopolitickým tématem minimálně do konce tohoto roku.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Index PMI v sektoru služeb (září)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Index PMI v sektoru služeb (září)
USA: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Index PMI v sektoru služeb (září)