Akcenta top

Ranní zprávy 22.10.2014

Ranní zprávy 22.10.2014

Klíčové události

  • ČR: Podle guvernéra České národní banky (ČNB) M. Singera, že případná recese v eurozóně by byla pro domácí ekonomiku větším rizikem než dopady konfliktu na východě Ukrajiny.
  • Eurozóna: Evropská centrální banka (ECB) zvažuje nákupy podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. 
  • USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 2,4 % m/m na 5,17 mil. v přepočtu na celý rok.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna v úterý ráno podobně jako v pondělí oslabila a během dopoledních hodin se obchodovalo i nad hladinou 27,60 CZK/EUR. Koruna se tak dostala na nejslabší hodnoty od poloviny září a v nejbližších dnech nelze vyloučit její další ztráty. Za oslabením koruny však lze hledat spíše spekulativní motivy, protože nebyla zveřejněna žádná domácí ekonomická data ani žádné významnější ekonomické zprávy z eurozóny. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Ztráty si koruna v úterý připsala i na měnovém páru s americkým dolarem. Denní ztráty koruny činily necelých 20 haléřů, když z ranních kotací kolem hladiny 21,50 CZK/USD koruna oslabila až na odpoledních 21,70. Výraznějšímu oslabení koruny citelně pomohl vývoj na eurodolaru, kde společná evropská měna oslabila. Vzhledem ke skutečnosti, že koruna zamířila zpět nad 21denní klouzavý průměr, měníme výhled obchodování pro dnešní den na neutrální. Koruna mírně oslabila i k polskému zlotému, ke kterému se přiblížila k hladině 6,55 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru posílil pod hladinu 4,22 PLN/EUR a rovněž tak maďarský forint, který se dostal k úrovni 306 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro oslabovalo. Impulsem byla informace, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla začít projednávat a rozhodnout o nákupech podnikových dluhopisů již na prosincovém zasedání. Odpoledne byla navíc zveřejněna i lepší data z amerického trhu nemovitostí a euro tak oslabilo až k úrovni 1,272 USD/EUR, na nejslabší hodnoty od minulého čtvrtku. Klíčovým ekonomickým indikátorem dnes bude zveřejnění indexu spotřebitelských cen v USA.

Očekávaná data a události

  • USA: Spotřebitelská inflace (září)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností