Akcenta top

Ranní zprávy 22.11.2013

Ranní zprávy 22.11.2013

Klíčové události

  • ČR: Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl uvedl, že se centrální bance zatím nedaří úspěšně vysvětlit důvody pro využití intervencí a i přesto, že veřejnost chápe negativa spojená s vysokou inflací, je nezbytné vysvětlit i rizika spojená s poklesem cen. Viceguvernér také naznačil plán ČNB, jak si banka představuje vývoj měnové politiky v nadcházejícím období. V ideálním stavu dojde k oživení domácí ekonomiky a stabilizaci cenové hladiny, poté by banka intervence opustila a zvýšila úrokové sazby na 0,25 %, dodává Hampl.
  • Eurozóna: Kompozitní ukazatel, který sleduje data nákupních manažerů z průmyslu a služeb oslabil v listopadu na 51,5 b. z říjnových 51,9 b. Výrobní index PMI se v listopadu zvýšil na 51,5 b. z říjnových 51,3 b. Prezident ECB Mario Draghi odmítl středeční spekulace, že by centrální banka plánovala snížit úrokové sazby na záporné hodnoty. Draghi také uvedl, že ceny podle jeho názoru dále klesat nebudou a evropská ekonomika vykazuje pomalé oživení, z toho důvodu není třeba zvažovat negativní sazby.
  • USA: Do 16. listopadu se počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti snížil o 21 tisíc na 323 tisíc a zaznamenal nejvýraznější pokles od 9. září. Ceny průmyslových výrobců v říjnu klesly o 0,2 %, meziročně výrobní ceny stagnovaly na 0,3 %, tedy na nejnižší úrovni od října 2009. Zápis z jednání americké centrální banky naznačil podporu představitelů Fedu omezit program kvantitativního uvolňování. Centrální banka hodnotí data z trhu práce jako pozitivní, což ji podle vyjádření v zápisu opravňuje k přitvrzení měnových podmínek a snížení objemu vykupovaných aktiv od komerčních subjektů. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Volatilita koruny na páru s eurem byla včera nízká, dopomohla k tomu i absence dat z tuzemské ekonomiky. Jak středeční, tak včerejší vyjádření členů bankovní rady nemělo na vývoj kurzu de facto žádný vliv. Kolem 17. hodiny se kurz pohyboval na hladině 27,22 CZK/EUR.
  • Domácí měně se vůči dolaru dařilo umazat středeční ztráty. V závěru odpoledne se pohybovala na úrovni 20,22 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu se nejméně dařilo forintu, který si připsal výraznější ztráty v průběhu pozdního odpoledne a uzavřel na hladině 298,00 HUF/EUR. V odpoledních hodinách ztrácel i zlotý, ale do závěru obchodní seance většinu svých ztrát umazal a ukončil na hranici 4,194 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro sbíralo zisky po vyjádření prezidenta ECB Maria Draghiho, který vyvrátil možnost využití negativních sazeb. Společná evropská měna tak umazala část ztrát z předchozího dne a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 1,346 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: HDP (3. čtvrtletí), IFO Index podnikatelské nálady (listopad)
  • Eurozóna: Projev prezidenta ECB Draghiho
  • USA: Projevy členů Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností