ČR: Výroba osobních vozů za prvních deset měsíců letošního roku vzrostla na 1,1 mil., což je meziroční růst o 5,6 %.
Polsko: Průmyslová produkce v říjnu poklesla o 2,5 % m/m a o 1,3 % r/r, přičemž ceny v průmyslu byly vyšší o 0,6 % r/r. Stavební produkce se v říjnu snížila o 1,6 % m/m a o 20,1 % r/r. Růst maloobchodních tržeb v říjnu zpomalil na 3,7 % r/r.
USA: Index výrobní aktivity z okolí Chicaga v říjnu zmírnil pokles na -0,08 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Začátek tohoto týdne rozhodně nebyl bohatý na ekonomická data z ČR ani ze zahraničí. Koruna se sice vůči euru držela v blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR, avšak během dopoledne na chvíli oslabila směrem ke 27,10. Celý tento týden bude z pohledu domácích makroekonomických statistik až na výjimky nezajímavý. Koruna se bude i nadále pohybovat v těsné blízkosti hladiny 27 CZK/EUR, avšak v průběhu týdne nelze vyloučit její krátkodobé oslabení o několik haléřů, tak jak jsme byli svědky například dnes či během předchozích dvou týdnů.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úvodu nového týdne sice dále neoslabila, obchodovalo se však především v rozmezí 25,35 – 25,50 CZK/USD, což jsou minima koruny z druhé poloviny předchozího týdne. Makroekonomický kalendář v USA byl prázdný. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo zejména kolem hladiny 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval v pásmu 308 – 309 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v rozmezí 4,42 – 4,44 PLN/EUR. Polská měna téměř nereagovala na horší zveřejněná data z tamní ekonomiky. Po minulém týdnu, kdy byl oznámen slabší růst HDP, tak včera zklamala průmyslová produkce a částečně i maloobchod.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru byl na úvod týdne klid. Obchodování probíhalo v rozmezí 1,06 – 1,065 USD/EUR, k čemuž přispěla absence ekonomických dat v eurozóně i v USA. Ani dnešní den nebude na ekonomická data nijak bohatý. V eurozóně stojí za pozornost zveřejnění spotřebitelské důvěry, v USA data z trhu nemovitostí. Nejbližší vývoj na eurodolaru? Technické ukazatele sice jednoznačně favorizují další posílení dolaru, na druhé straně se však euro nachází v blízkosti důležitých minim z prosince a března r. 2015. Výsledně se tak může obchodování odehrávat i dnes ponejvíce kolem hladiny 1,06 USD/EUR.