Akcenta top

Ranní zprávy 22.11.2022

Ranní zprávy 22.11.2022
CZ2022_11_22

Klíčové události

  • Německo: Ceny průmyslových výrobců se v říjnu meziměsíčně propadly o 4,2 procenta. Pokud však jde o jejich meziroční srovnání, zde statistici evidují 34,5 procentní nárůst.
  • USA: Index národní aktivity z okolí Chicaga se v uplynulém měsíci zastavil na hodnotě -0,05 bodu. Ještě v září byl přitom o 0,22 bodu výš.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Z pohledu klíčových událostní byl vstup do nového obchodního týdne poměrně klidný, na devizových trzích bylo nicméně i tak docela živo. České koruně se včera zadařilo a vůči jednotné evropské měně si dokázala polepšit. Zejména úvodní hodina obchodování jí přinesla výrazné zisky, když stlačila hodnotu směnného kurzu na úroveň 24,32 CZK/EUR. Pak sice o část z nich přišla, nicméně po obědě se znovu chopila iniciativy a všechna tato zaváhání do posledního haléře napravila.
  • USDCZK& PLNCZK: Z duelu na měnovém páru s americkým dolarem už koruna vítězně nevzešla. Oproti ránu si o dva haléře pohoršila a pondělní obchodování uzavřela kurzem na hladině 24,76 CZK/USD. V případě devizového trhu, kde se koruna směňuje za polský zlotý a naopak, došlo včera na remízu. Jinými slovy, navzdory výkyvům na obě strany zůstal kurz ráno i odpoledne stejný, a sice na hodnotě 5,18 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Jak se první den nového listopadového týdne dařilo ostatním evropským měnám? Maďarskému forintu nikterak zvlášť, neboť si oproti euru pohoršil. Zatímco ráno stálo jedno euro na tamních trzích 407,3 forintu, pozdě odpoledne se kurz vyšplhal na úroveň 408,5 HUF/EUR. Pravdou přitom je, že nebýt dílčích zisků forintu v samém závěru obchodování, byl by jeho propad mnohem citelnější. Polepšil si naopak polský zlotý, který dostal kurz na hladinu 4,697 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru tvořeném jednotnou evropskou měnou a americkým dolarem se misky vah v průběhu dne přehupovaly z jedné strany na druhou. Dopoledne posiloval dolar, následně euro a poté opět americká měna. A právě tyto odpolední zisky jí nakonec přisoudily i celkové vítězství – dolar si polepšil na hodnotu 1,024 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (září), spotřebitelská důvěra (listopad).
  • Polsko: Mzdy v soukromém sektoru, růst zaměstnanosti, průmyslová výroba, index cen výrobců (vše říjen).
  • USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (listopad). Proslovy členů Fedu Jima Bullarda a Esther L. Georgeové.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností