ČR: Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že silné hodnoty koruny k euru byly jedním z argumentů pro vyčkávání s dalším zvýšením sazeb. Řekl také, že překoupenost koruny zůstává silná, ale že česká měna je schopná dále posilovat navzdory tomu. Dodal, že ve 4. kvartále byla koruna o trochu silnější, než ČNB očekávala.
USA:Hrubý domácí produkt ve 3. kvartále +2,1 % k/k a 3,2 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 245 tisíc. Philadelphský Fed index v prosinci vzrostl z 22,7 b. na 26,5 b. FHFA index cen domů v říjnu +0,5 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Reakce koruny na rozhodnutí ČNB ponechat sazby beze změny i na následnou tiskovou konferenci byla zcela marginální. Do konce obchodní seance si však připsala menší ztráty a ukončila na 25,75 CZK/EUR. Poslední zasedání bankovní rady ČNB skončilo v souladu s očekáváními. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, když pět členů hlasovalo pro setrvání sazeb na současných úrovních a dva členové pro zvýšení hlavní úrokové sazby na hodnotu 0,75 % ze současných 0,50 %. Těmito dvěma členy velmi pravděpodobně byli viceguvernér M. Hampl a V. Benda, kteří o potřebě rychlejšího zvyšování sazeb hovořili v předchozích týdnech. To, že ČNB trhy podstatě nijak nepřekvapila, jasně signalizoval kurz koruny. Do konce letošního roku by se tak domácí měna vůči euru měla pohybovat v blízkosti současných hodnot (v okolí hladiny 25,70 CZK/EUR), ačkoliv nelze úplně vyloučit, že nízká likvidita v samotném závěru roku může ještě s kurzem zahýbat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna oslabila k hladině 21,70 CZK/USD. Domácí měna na páru se zlotým rovněž ztrácela a uzavřela těsně pod hranicí 6,14 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera mírně posílily. Zlotý si do pozdních odpoledních hodin přilepšil k 4,195 PLN/EUR. Forint nabral vůči euru zisky k 311,9 HUF/EUR.
EURUSD: Obchodování na eurodolaru se v dopoledních hodinách nejdříve vyvíjelo směrem k 1,189 USD/EUR, poté se trend obrátil ve prospěch amerického dolaru, který si do závěru evropské seance mírně polepšil k 1,185 USD/EUR. Meziroční růst americké ekonomiky ve 3. kvartále dosáhl podle finální revize 3,2 %, což je lehce slabší výsledek, než s čím počítaly predikce (3,3 %). Nicméně v kombinaci se silným Philadelphským Fed indexem tak nová makrodata trhy celkově potěšila.
Očekávaná data a události
Německo: Ceny dováženého zboží (listopad), GfK index spotřebitelské nálady (leden)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (listopad)
USA: Osobní příjmy a výdaje (listopad), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (prosinec), Prodeje nových domů (listopad)