Akcenta top

Ranní zprávy 22.3.2017

Ranní zprávy 22.3.2017

Klíčové události

  • ČR: Dluh České republiky vůči zahraničí loni vzrostl meziročně o 332 mld. na 3,528 mld. Kč, tedy na 74,8 % HDP. 
  • USA: Běžný účet platební bilance ve 4. kvartále v deficitu 112 mld. USD.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna zůstala včera přilepená v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Klid na koruně očekáváme i pro příští týdny. Vyšší volatilita kurzu se dostaví pravděpodobně až po ukončení kurzového závazku, případně krátce před ním. Jako nejpravděpodobnější možnost ukončení intervenčního režimu vnímáme i nadále některý z dubnových čtvrtků, případně čtvrtek 6. května, kdy bude mít ČNB k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Centrální bankéři však dokáží být nevyzpytatelní a tak se příští čtvrtek (30/3) rozhodně vyplatí být ve střehu.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se včera vůči americkému dolaru podařilo rozšířit zisky z minulého týdne. Do pozdního odpoledne posílila k hladině 24,98 CZK/USD. Na páru se zlotým byl vývoj koruny mírně rozkolísaný. Nakonec uzavřela se ztrátou u úrovně 6,328 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si nepatrně přilepšil maďarský forint, který se do závěru odpoledne přesunul těsně pod hranici 308 HUF/EUR. Zlotý rovněž nejdříve posiloval, během odpoledne ale veškeré zisky umazal a kolem 17. hodiny se kotoval ve ztrátě u 4,272 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Nervozita okolo francouzských prezidentských voleb se včera zmírnila, což pomohlo euru posílit do konce evropské seance lehce nad hranici 1,080 USD/EUR. Ekonomický kalendář nabídl akorát výsledek amerického běžného účtu, který se do vývoje eurodolaru výrazněji nepromítl. Makrodata zřejmě nebudou hrát prim ani dnes. Jedinou dnešní statistikou, která má potenciál s eurodolarem zahýbat, jsou prodeje existujících domů ve Spojených státech. Výsledek by ale musel významně překvapit, aby na trzích zanechal „větší stopu“.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (březen)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (leden)
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA (týden), FHFA index cen domů (leden), Prodeje existujících domů (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností