Akcenta top

Ranní zprávy 22.4.2016

Ranní zprávy 22.4.2016
CZ2016-04-22 

Klíčové události

  • ČR: Deficit veřejných financí v roce 2015 dosáhl 0,42 % HDP. Veřejný dluh byl ke konci roku 2015 na úrovni 41,06 % HDP. Guvernér ČNB M. Singer uvedl, že záporné sazby nejsou z hlediska podpory poptávky pro centrální banky žádnou spásou.
  • Eurozóna: Evropská centrální banka (ECB) ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní zápůjční sazba je stanovena na nule a depozitní sazba je v záporu na -0,4 %. Prezident ECB M. Draghi řekl, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních po delší období, a to ještě dlouho za horizont ukončení programu nákupu aktiv (březen 2017). Uvedl také, že ECB v červnu zahájí nákupy korporátních dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování, a že tyto nákupy budou zahrnovat i dluhopisy pojišťoven. Dodal, že míra inflace se zřejmě v dohledné době dostane do záporu a znovu se zvedne později v roce 2016. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 247 tisíc. FHFA Index cen domů v únoru +0,4 % m/m. Philadelphský Fed Index v dubnu poklesl z 12,4 b, na -1,6 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru zůstala i včera přilepená u intervenční hranice 27 CZK/EUR a v podstatě nevykázala jakékoliv pohyby. Vyjádření guvernéra ČNB M. Singera se do vývoje kurzu nijak nepromítlo. Ekonomický kalendář ani dnes nenabídne žádné důležitější novinky. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem reagovala na hektický vývoj na hlavních trzích. Nejdříve prudce posílila k úrovni 23,69 CZK/USD , poté však obrátila směr a oslabila k hladině 23,95 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruně podařilo umazat ztráty ze středy a posílila k hodnotám kolem 6,277 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl včera poměrně volatilní. Zlotý vůči euru umazal veškeré středeční zisky a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,306 PLN/EUR. Obdobně dopadl i maďarský forint, který se v závěru odpoledne pohyboval na 309,9 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru bylo včera kvůli jednání Evropské centrální banky docela rušno. ECB sice neučinila žádné změny v měnové politice, nicméně nervozita na finančních trzích rapidně stoupla a eurodolar vystřídal výraznější pohyby na obě strany. Euro nejdříve posílilo k hladině 1,139 USD/EUR, aby se vzápětí vrátilo k hranici 1,129 USD/EUR. Výsledky amerických dat byly zveřejněny souběžně s jednáním ECB, a byly tak spíše upozaděny. Zatímco nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti pokračovaly v příznivém klesajícím trendu, tak Philadelphský Fed index se propadl do záporných hodnot.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index PMI – výrobní sektor (duben), Index PMI – služby (duben)
  • Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (duben), Index PMI – služby (duben)
  • USA: Index PMI – výrobní sektor (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností