Klíčové události
• Eurozóna: Podle předběžného odhadu souhrnný index nákupních manažerů PMI v květnu poklesl na 53,4 bodu z dubnových 53,9 bodu, přičemž došlo ke zhoršení obou dílčího indexu ve službách a naopak došlo ke zlepšení situace v průmyslu. Spotřebitelská důvěra v květnu poklesla na -5,5 bodu z dubnových -4,6 bodu.
• Německo: Podle předběžného odhadu souhrnný index nákupních manažerů PMI v květnu poklesl na 52,8 bodu z dubnových 54,1 bodu, přičemž došlo ke zhoršení obou dílčích indexů - v průmyslu i ve službách.
• USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu vzrostl na 274 tis. Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v květnu poklesl na 53,8 bodu. Prodeje starších domů poklesly v dubnu o 3,3 % m/m a index výrobní aktivity z okolí Philadelphie se v květnu snížil na 6,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem česká měna ve čtvrtek oslabila. Ačkoliv koruna ráno otevírala v těsné blízkosti hladiny 27,30 CZK/EUR, tak během dne postupně ztrácela a v závěru odpoledne se obchodovalo několik haléřů pod úrovní 27,40 CZK/EUR. V souhrnu však pohyby koruny nebyly příliš výrazné, k čemuž přispěla i absence domácích ekonomických dat. Nadále tak platí, že by se koruna měla vůči euru pohybovat primárně v pásmu 27,30 – 27,50 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na rozdíl od předchozích dnů koruna ve čtvrtek vůči americkému dolaru neoslabovala. Dopoledne koruna posílila až pod hladinu 24,50 CZK/USD, avšak během odpoledních hodin tyto zisky odevzdala. V souhrnu za celý den tak můžeme mluvit o stagnaci. Vůči polskému zlotému se koruna v závěru dne pohybovala pod hladinou 6,70 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny ve čtvrtek vůči euru oslabily. Maďarský forint se během odpoledne pohyboval nad hladinou 307 HUF/EUR. Polský zlotý se v závěru dne nacházel v okolí úrovně 4,10 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru včera dopoledne euro vůči dolaru posilovalo a to navzdory mírně horším datům z eurozóny (index PMI). Během odpoledních hodin vak euro většinu dopoledních zisků odevzdalo a vrátilo se směrem k úrovni 1,11 USD/EUR. Klíčovými událostmi dnešního dne je německý Ifo index a statistika spotřebitelské inflace v USA, především poté inflace očištěná o potraviny a energie. Důležitými hladinami pro dnešní den jsou úrovně 1,118 a 1,106 USD/EUR.
Očekávaná data a události
• Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (květen), HDP (1. Q)
• USA: Index spotřebitelských cen (duben)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.