Akcenta top

Ranní zprávy 22.5.2018

Ranní zprávy 22.5.2018
CZ2018-05-22 

Klíčové události

  • Polsko: Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 9,3 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v dubnu vzrostly o 1,1 % r/r. 
  • USA: Index národní aktivity publikovaný Federální rezervní bankou v Chicagu v dubnu vzrostl na 0,34 z březnových 0,32 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se v úvodu nového týdne příliš nedařilo a vůči euru během dne oslabila až těsně nad hladinu 25,70 CZK/EUR. Důvodem korunových ztrát byl opět negativní sentiment v celém středoevropském regionu. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky a podobně tomu bude i dnes. České měně včera nepomohl rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) M. Hamplem. Ten uvedl, že s ohledem na přehřívající se ekonomiku je čas zvýšit úrokové sazby. V bankovní radě ČNB byl Hampl jediným členem, který na květnovém zasedání hlasoval pro zvýšení sazeb.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí ráno nacházela na úrovni 21,90 CZK/USD, na nejslabších hodnotách od poloviny loňského listopadu a zároveň na dohled hranici 22 CZK/USD. Za poslední měsíc koruna vůči dolaru oslabila přes 5 % a do té doby než se stabilizuje obchodování na eurodolaru, je nutné počítat s tím, že koruna může vůči americké měně dále ztrácet. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování v úvodu týdne i nadále drželo těsně pod hladinou 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měně na úvod týdne vůči euru ztrácely. Oslabení se nevyhnulo maďarskému forintu, ačkoliv byl v Maďarsku státní svátek. Během dne se kurz nacházel nad hladinou 319 HUF/EUR. Dnes bude forint důležitou událostí zasedání tamní centrální banky. V úvodu týdne oslabil i polský zlotý, který se v průběhu dne podíval nad hladinu 4,30 PLN/EUR a to navzdory ranním pozitivním číslům z průmyslu. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na úvod týdne obchodovalo zhruba v rozmezí 1,172 – 1,178 USD/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná důležitější data z americké ani z evropské ekonomiky a podobně tomu bude i dnes. V Německu byl navíc státní svátek. Co je zjevné, že pokračuje nedůvěra trhů k politickému vývoji v Itálii. Výnos 10letého italského státního dluhopisu se včera přehoupl přes úroveň 2,30 % a je nejvýše od loňského července. Nejistota kolem Itálie může být i v tomto týdnu opět faktorem, který bude tlačit na oslabení eura. 

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky 
  • USA: Index průmyslové aktivity z okolí Richmondu (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností