ČR: Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka je sice zvýšení úrokových sazeb ve 3. čtvrtletí možné, vzhledem k posilování koruny je však pravděpodobnější pozdější termín. Zahraniční dluh ČR vzrostl v 1. čtvrtletí o 1,128 biliónu korun na 4,656 biliónu korun.
USA:Prodeje stávajících domů v květnu vzrostly o 1,1 % m/m na 5,62 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si ve středu další ztráty vůči euru nepřipsala. Během dne se obchodovalo nad i pod hladinou 26,30 CZK/EUR a v blízkosti této hladiny se koruna nacházela i v závěru odpoledne. Tento týden patří rozhovorům s členy bankovní rady ČNB, což je logické, protože červnové zasedání se kvapem blíží (již příští čtvrtek 29. června). K úrokovým sazbám se tak vyjádřil i samotný guvernér J. Rusnok. Podle něj sice zvýšení sazeb v 3. čtvrtletí vyloučit nelze, ale s ohledem na posilující korunu se pozdější termín jeví jako reálnější. Je vidět, že centrálním bankéřům se do zvyšování sazeb moc nechce a to ani za situace, kdy se spotřebitelská inflace nachází nad 2 % a tzv. jádrová inflace dokonce v květnu činila 2,5 % (tak vysoko nebyla ani v předkrizových letech 2007 a 2008). Včera byla zveřejněna i jedna statistika z domácí ekonomiky, konkrétně zahraniční zadlužení ČR. To v 1. čtvrtletí vzrostlo o téměř 1,13 biliónu korun na necelých 4,7 biliónu. Toto zvýšení sice na první pohled vypadá hrozivě, ale je do značné míry způsobeno silným zájmem o české státní dluhopisy zahraničnímu subjekty a obecně o korunová aktiva v kontextu ukončení kurzového závazku. To je také důvod toho, že nejvíce rostly závazky bankovnímu sektoru.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu mírně posílila a během dne sestoupila pod hladinu 23,60 CZK/USD. Nad tuto úroveň se však opět dostala v závěru odpoledne. Další mírné zisky si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým a několikrát se podívala pod hladinu 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny zůstávají vůči euru pod prodejním tlakem, ačkoliv během středy dále neoslabovaly. Maďarský forint se během dne pohyboval převážně nad hladinou 309 HUF/EUR, zatímco polský zlotý zhruba v rozmezí 4,23 – 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo především v úzkém rozmezí 1,113 – 1,115 USD/EUR. Ekonomická data eurodolar rozpohybovat nemohla, protože žádné důležitější statistiky nebyly zveřejněny. S ohledem na zasedání Fedu z minulého týdne se i nadále přikláním k tomu, že v nadcházejících týdnech bychom měli vidět spíše posilování dolaru. Dnešek bude z pohledu makroekonomických statistik přeci jen o něco zajímavější.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (červen)
USA: Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 17. června), Předstihové indikátory (květen)