Akcenta top

Ranní zprávy 22.7.2014

Ranní zprávy 22.7.2014

Klíčové události

  • ČR: Volných pracovních míst v České republice přibývá. Počet zveřejněných pracovních nabídek za první pololetí se na pracovních portálech výrazně zvyšuje. Server Profesia.cz zaznamenala meziroční nárůst nabídek o 15 %. Portál Jobs.cz uvedl, že do konce května zveřejnil meziročně o 10 % více pozic.
  • Německo: Index cen výrobců v červnu meziměsíčně beze změny a -0,7 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru včera mírně oslabila. Kurz se během dne vyšplhal k úrovni 27,48 CZK/EUR a kolem 17. hodiny se pohyboval nepatrně níže na hladině 27,47 CZK/EUR. Kalendář s ekonomickými daty tento týden nenabídne žádné důležité ukazatele. Lze jen stěží předpokládat, že by v průběhu nadcházejících dní došlo na trhu k nějaké zásadnější změně.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Vývoj domácí měny na páru s americkým dolarem se odehrával v těsné návaznosti na dění na hlavních trzích. Volatilita kurzu byla z toho důvodu relativně nízká. Na konci obchodní seance se koruna kotovala na 20,31 CZK/USD. Domácí měna vůči zlotému posbírala v dopoledních hodinách malé zisky, odpoledne je však umazala a uzavřela na hranici 6,622 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint čelil v průběhu dne výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se kotoval na úrovni 309,6 HUF/EUR. Centrální banka MNB by dnes měla podle očekávání opět snížit úrokové sazby na nové rekordní minimum z 2,3 % na 2,2 %. Případné rozhodnutí MNB pokračovat v uvolňování měnové politiky pravděpodobně nebude mít na vývoj na trhu žádný výrazný vliv. Zlotý ztrácel, avšak v pozdních odpoledních hodinách část svých ztrát korigoval a ukončil na hladině 4,146 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Euro na hlavním měnovém páru otevřelo v pondělí ráno na mírně silnějších hodnotách kolem 1,354 USD/EUR. V poledne se obchodování přesunulo k hranici 1,352 USD/EUR, kolem které se kurz udržel až do závěru odpoledne. Včera se na eurodolaru nic významného neudálo. Z dnešních statistik bude pozornost věnována zejména červnové inflaci ve Spojených státech.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Rozhodnutí o úrokové sazbě
  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (červenec)
  • USA: Index spotřebitelských cen (červen), Richmondský Fed index (červenec), Prodeje existujících domů (červen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností