Akcenta top

Ranní zprávy 22.7.2016

Ranní zprávy 22.7.2016
CZ2016-07-22 

Klíčové události

• Eurozóna: ECB podle očekávání neučinila v měnové politice žádné změny a úrokové sazby spolu s programem kvantitativního uvolňování (QE) ponechala v původním stavu. Zpráva ze zasedání Rady guvernérů zopakovala stanovisko ECB, podle kterého úrokové sazby mají zůstat na současných nebo nižších hodnotách po „delší období“. Ukončení kvantitativního uvolňování (nákupu aktiv od komerčních bank měsíčně v objemu 80 mld. EUR) je zatím plánováno na konec března 2017. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že ekonomické zotavení v eurozóně bude pokračovat, a že růst HDP se opírá především o domácí poptávku. K inflaci Draghi podotkl, že v příštích měsících pravděpodobně zůstane velmi nízká, a měla by začít oživovat koncem roku 2016. V příštích letech 2017 a 2018 by podle Draghiho slov měl růst cen dále zrychlovat.
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 253 tisíc. Philadelphský Fed index v červenci poklesl z 4,7 b. na -2,9 b. FHFA index cen domů v květnu +0,2 % m/m. Prodeje nových domů v červnu +1,1 % m/m na 5,57 mil.

Vývoj na devizovém trhu

• EURCZK: Koruna se včera opět pohybovala do strany těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR a v podstatě nevykázala žádný znatelnější výkyv. Co se týče ekonomického kalendáře s daty z domácí ekonomiky, tak ten byl včera prázdný, a ani dnes nenabídne žádné důležitější novinky.
• USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruna vůči americkému dolaru jsme byly svědky výkyvů na obě strany. Stalo se tak v návaznosti na zasedání ECB. Koruna nakonec završila obchodní seanci se ztrátou na hladině 24,57 CZK/USD. Na páru se zlotým také oslabila a uzavřela na 6,197 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru nejdříve slábl, poté ale tyto ztráty umazal a ukončil lehce silnější na 313,5 HUF/EUR. Zlotému se včera rovněž podařilo dostat do černých čísel a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,354 PLN/EUR.
• EURUSD: Hlavní událostí včerejška bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). ECB trhy nijak nepřekvapila a ponechala měnovou politiku beze změny. Na eurodolaru během tiskové konference došlo k výkyvům na obě strany a nakonec se vývoj na trhu odehrál ve prospěch amerického dolaru, jehož zisky ale nebyly příliš výrazné. Na konci evropské seance se eurodolar obchodoval na 1,099 USD/EUR.

Očekávaná data a události

• Německo: Index PMI ve službách (červenec), Výrobní PMI index (červenec)
• Eurozóna: Index PMI ve službách (červenec), Výrobní PMI index (červenec)
• Polsko: Konjunkturální ukazatel (červenec)
• USA: Výrobní PMI index (červenec)

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností