Akcenta top

Ranní zprávy 22.8.2013

Ranní zprávy 22.8.2013

Klíčové události

  • USA: Podíl nesplacených hypoték na celkovém objemu bankovních úvěrů se na konci druhého čtvrtletí výrazně snížil. Průzkum celonárodní bankovní asociace (MBA) uvedl, že podíl těchto hypoték klesl na 6,96 % ze 7,25 % v prvním čtvrtletí a meziročně se snížil o 0,62 %. Prodej stávajících domů v červenci nečekaně vzrostl o 330 tisíc, neboli o 6,5 % na 5,39 milionů celoročně přepočtených jednotek, jedná se o nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky, uvedla celonárodní asociace realitních kanceláří. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Obchodování koruny vůči euru včera probíhalo bez výraznějších výkyvů. Nízká volatilita tak vystřídala silný trend z předchozího dne. V závěru odpoledne se kurz kotoval na hladině 25,76 CZK/EUR. Výhled pro měnový pár zůstává na následující týdny neměnný, kurz kolem hranice 26,00 CZK/EUR. Významné posílení koruny ze současných hladin by bylo korigováno Českou národní bankou, oslabení domácí měny je však pravděpodobné.
  • Korunu na páru s dolarem nedoprovázel žádný silnější trend, vývoj kurzu se tak stabilizoval z prudkého posílení domácí měny během úterý. Pohyby kurzu se v průběhu dne odehrály v úzkém pásmu 19,20 – 19,25 CZK/USD. V pozdních odpoledních hodinách ukončila koruna vůči dolaru mírně slabší na hladině 19,25 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu forint i zlotý mírně oslabili. Pohyby forintu se během dne odehrávaly kolem hranice 300 HUF/EUR. Na této úrovni kurz také kolem 17. hodiny uzavřel. Zlotý včera nepatrně oslabil v ranních hodinách, poté se pohyboval převážně do strany. Ke konci odpoledne se kotoval na 4,24 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro korigovalo své zisky z přechozích dní. V úterý společná evropská měna vůči dolaru dosáhla svých půl ročních maxim na úrovni 1,345 USD/EUR, z této hranice včera oslabila na 1,338 USD/EUR. Zápis z klíčového zasedání americké centrální banky (Fedu) uvedl, že většina členů rady guvernérů souhlasila s omezením tzv. kvantitativního uvolňování, tedy snížením objemu vykupovaných aktiv komerčních subjektů centrální bankou. Trh nadále očekává začátek omezování tohoto nástroje již v září, jak je patrné z vyjádření několika zástupců rady.

Dnešní očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průměrné mzdy (červen)
  • Německo: PMI - výrobní sektor a služby (srpen)
  • Eurozóna: PMI – služby a výrobní sektor (srpen)
  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), PMI - výrobní sektor (srpen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností