Akcenta top

Ranní zprávy 22.8.2016

Ranní zprávy 22.8.2016
CZ2016-08-22 

Klíčové události

  • Slovensko: Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 9,4 %, dostala se tak na nové minimum od začátku roku 2009.
  • Maďarsko: Průměrná mzda v červnu +5,7 % r/r na 258,000 HUF. 
  • Německo: Index cen výrobců v červenci +0,2 % m/m a -2 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se v závěru týdne vůči euru opět v podstatě vůbec nehýbala. Obchodování nadále probíhalo v minimální vzdálenosti od hranice 27 CZK/EUR. Co se týče výhledu pro příští týdny, tak koruna vzhledem k intervenčnímu režimu České národní banky de facto nemůže posílit pod zmíněnou hranici 27 CZK/EUR. Na druhou stranu, momentálně nejsou zřejmé žádné faktory, které by měly potenciál domácí měnu výrazněji oslabit. Pro další týdny je tedy nejpravděpodobnější scénář takový, kdy obchodování bude nadále pokračovat do strany, případně bychom mohli být svědky mírného oslabení koruny. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna na páru s americkým dolarem během ranních hodin mírně oslabila a v průběhu dne se pohybovala kolem hranice 23,85 CZK/USD. Naopak vůči zlotému si koruna polepšila a na konci obchodní seance se kotovala na 6,282 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek polský zlotý, který se do pozdního odpoledne přesunul k hladině 4,31 PLN/EUR. Momentálně je nejslabší za poslední tři týdny. Forint nejdříve v ranních hodinách oslabil k 310,6 HUF/EUR, poté se vrátil k úrovni 310 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Dění na hlavním měnovém páru bylo v pátek poměrně klidné. Americký dolar si připsal malé zisky a na konci evropské seance se pohyboval na 1,132 USD/EUR. Ekonomický kalendář de facto zel prázdnotou, a obchodování se tak odvíjelo primárně od nálady investorů. Dnes bude situace obdobná, jelikož na programu nebudou žádná klíčová data. V průběhu týdne se ale postupně začneme dozvídat nové výsledky důležitých makrodat jak z eurozóny, tak ze Spojených států. Zajímavým dnem z tohoto pohledu bude pátek, kdy bude zveřejněna revize růstu americké ekonomiky za 2. čtvrtletí, a čísla pak doplní i vystoupení guvernérky americké centrální banky (Fedu) J. Yellenové, která se nejspíše vyjádří k nejisté situaci ohledně postoje Fedu ke zvýšení úrokových sazeb.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Spotřebitelská důvěra (červenec)
  • USA: Chicagský Fed index (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností