ČR: Vláda na včerejším zasedání schválila od roku 2018 nárůst měsíční minimální mzdy o 1 200 Kč na 12 200 Kč.
USA:Index ekonomické aktivity v červenci podle chicagské pobočky Fedu poklesl o 0,01 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru na začátku nového týdne pohybovala těsně pod hladinou 26,10 CZK/EUR. Včera sice nebyla zveřejněna žádná důležitější statistika z domácí ekonomiky, avšak na včerejším zasedání vláda zvýšila měsíční minimální mzdu, která bude od příštího roku činit 12,2 tis. korun namísto současných 11 tis. Vláda zvýšení minimální mzdy zdůvodnila tak, že chce, aby se lidem vyplatilo pracovat a ne žít na sociálních dávkách. Zároveň by mělo podle analýzy MPSV zvýšení minimální mzdy přinést ročně do státního rozpočtu o 1,3 miliardy korun více. A jak souvisí zvýšení minimální mzdy s korunou? Například tak, že zvýšení mezd by se mělo promítnout i do vyšší spotřeby domácností a tím i do vyšších inflačních tlaků. A právě inflace, ideálně kolem 2 %, je skrz měnovou politiku České národní banky (ČNB) spojovacím můstkem ke kurzu koruny. Když bylo zmíněno A, tak by mělo být zmíněno i B, a to jsou negativa příliš rychlého zvyšování minimální mzdy, kterých samozřejmě existuje celá řada. Nejčastěji je skloňována nezaměstnanost, když se zaměstnanci pobírající minimální mzdu mohou stát pro zaměstnavatele příliš drahými a tím pádem velmi rychle i nezaměstnanými.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí odpoledne posilovala, když víceméně kopírovala vývoj na eurodolaru. V závěru odpoledne zamířila lehce pod hladinu 22,10 CZK/USD, na více jak dvoutýdenní maximum. Na měnovém páru s polským zlotým koruna naopak mírně ztrácela a v závěru odpoledne se nacházela 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval především lehce nad hladinou 303 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,27 – 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Zisky si vůči americkému dolaru v úvodu týdne připsalo euro, které za absence důležitějších makroekonomických dat během odpoledne zamířilo nad hladinu 1,18 USD/EUR. Dnes bude makroekonomický kalendář zajímavější (index ZEW). Klíčovou událostí tohoto týdne s potenciálně silným dopadem na eurodolar však bude až konference v americkém Jackson Hole, kde v pátek večer promluví mimo jiné guvernér Evropské centrální banky M. Draghi.
Očekávaná data a události
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (srpen)
USA: Index vývoje cen nemovitostí (červen), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (srpen)