Akcenta top

Ranní zprávy 23.9.2013

Ranní zprávy 23.9.2013
Klíčové události
 • ČR: Vláda odmítla vyhovět požadavku odborů, který navrhoval zvýšit vládní spotřebu především v oblasti investic a navýšit tak deficit veřejných financí nad limit 3% HDP, uvedl premiér Jiří Rusnok.
 • EU: Spotřebitelská důvěra eurozóny se zlepšuje již deset měsíců a potvrzuje tak postupné oživení ekonomiky. Index sentimentu v září vzrostl o 0,7 bodů na -14,9 bodů, uvedla Evropské komise.
 • USA: Člen americké centrální banky (Fedu) James Bullard uvedl, že by říjnová data z ekonomiky Spojených států mohla přesvědčit bankovní radu, aby centrální banka začala se snižováním nákupu dluhopisů prostřednictvím tzv. programu kvantitativního uvolňování.
 
Vývoj na devizovém trhu
 • Koruně se na páru s eurem v pátek nedařilo. Z úrovní kolem 25,75 CZK/EUR oslabila do 17. hodiny k hladině 25,82 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data, která by mohla dopomoci koruně k výraznějším výkyvům. V průběhu tohoto týdne bude pro vývoj na trhu klíčové čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB, která s vysokou pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny. Otázkou však zůstává vyjádření k devizovým intervencím, v rámci kterých panuje v bankovní radě neshoda.
 • Koruna se vůči americkému dolaru pohybovala převážně do strany, v průběhu dne se neobjevil výrazný trend. Domácí měna tak pouze mírně oslabila a umazala nepatrnou část svých zisků, které nasbírala v druhé polovině minulého týdne. V pozdních odpoledních hodinách se kotovala na hranici 19,11 CZK/USD.
 • Ve středoevropském regionu jak forint, tak zlotý ztráceli. Forint v průběhu dne opět zamířil těsně k hranici 300 HUF/EUR, během pozdního odpoledne uzavřel na 298,6 HUF/EUR. Zlotý z ranních úrovní kolem 4,20 PLN/EUR oslabil ke konci obchodní seance k hladině 4,225 PLN/EUR.
 • Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne neodehrálo nic významného. Obchodování se stabilizovalo v úzkém pásmu 1,350 – 1,355 USD/EUR. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru kotoval na úrovni 1,351 USD/EUR. Nízká volatilita se drží na hlavním měnovém páru od skokového posílení eura ve středu, kdy zasedala americká centrální banka.
 
Dnešní očekávaná data a události
 • ČR: Index cen výrobců (srpen)
 • Polsko: Index spotřebitelských cen (srpen)
 • EU: Projev prezidenta ECB Draghiho, Harmonizovaná inflace (srpen)
 • USA: Průmyslová produkce (srpen), Newyorský Fed index (září), Využití průmyslových kapacit (srpen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností

Zastavení obchodů a transakcí do Ruska a Běloruska

 

Vážení klienti,

vzhledem k válce na Ukrajině nebude od 21. března 2022 docházet k realizaci plateb s ruskými a běloruskými partnery/bankami.
 
Omlouváme se za případné komplikace.
 
Vaše AKCENTA CZ