ČR: Vláda odmítla vyhovět požadavku odborů, který navrhoval zvýšit vládní spotřebu především v oblasti investic a navýšit tak deficit veřejných financí nad limit 3% HDP, uvedl premiér Jiří Rusnok.
EU: Spotřebitelská důvěra eurozóny se zlepšuje již deset měsíců a potvrzuje tak postupné oživení ekonomiky. Index sentimentu v září vzrostl o 0,7 bodů na -14,9 bodů, uvedla Evropské komise.
USA: Člen americké centrální banky (Fedu) James Bullard uvedl, že by říjnová data z ekonomiky Spojených států mohla přesvědčit bankovní radu, aby centrální banka začala se snižováním nákupu dluhopisů prostřednictvím tzv. programu kvantitativního uvolňování.
Vývoj na devizovém trhu
Koruně se na páru s eurem v pátek nedařilo. Z úrovní kolem 25,75 CZK/EUR oslabila do 17. hodiny k hladině 25,82 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data, která by mohla dopomoci koruně k výraznějším výkyvům. V průběhu tohoto týdne bude pro vývoj na trhu klíčové čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB, která s vysokou pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny. Otázkou však zůstává vyjádření k devizovým intervencím, v rámci kterých panuje v bankovní radě neshoda.
Koruna se vůči americkému dolaru pohybovala převážně do strany, v průběhu dne se neobjevil výrazný trend. Domácí měna tak pouze mírně oslabila a umazala nepatrnou část svých zisků, které nasbírala v druhé polovině minulého týdne. V pozdních odpoledních hodinách se kotovala na hranici 19,11 CZK/USD.
Ve středoevropském regionu jak forint, tak zlotý ztráceli. Forint v průběhu dne opět zamířil těsně k hranici 300 HUF/EUR, během pozdního odpoledne uzavřel na 298,6 HUF/EUR. Zlotý z ranních úrovní kolem 4,20 PLN/EUR oslabil ke konci obchodní seance k hladině 4,225 PLN/EUR.
Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne neodehrálo nic významného. Obchodování se stabilizovalo v úzkém pásmu 1,350 – 1,355 USD/EUR. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru kotoval na úrovni 1,351 USD/EUR. Nízká volatilita se drží na hlavním měnovém páru od skokového posílení eura ve středu, kdy zasedala americká centrální banka.
Dnešní očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (srpen)
Polsko: Index spotřebitelských cen (srpen)
EU: Projev prezidenta ECB Draghiho, Harmonizovaná inflace (srpen)
USA: Průmyslová produkce (srpen), Newyorský Fed index (září), Využití průmyslových kapacit (srpen)