Akcenta top

Ranní zprávy 22.9.2014

Ranní zprávy 22.9.2014

Klíčové události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance byl v červenci přebytkový ve výši 18,7 mld. eur.
  • Německo: Ceny průmyslových výrobců v srpnu poklesly o 0,1 % m/m a o 0,8 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruně se v pátek nedařilo a vůči společné evropské měně mírně oslabila. Krátce po poledni se dokonce euro prodávalo za více jak 27,60 CZK/EUR. Během odpoledních hodin sice koruna část dopoledních ztrát smazala a dostala se blíže k hladině 27,50, avšak zavírací kurz koruny byl slabší než ranní otevírací kurz. V souhrnu za celý minulý týden se většina obchodů uskutečnila v blízkosti hladiny 27,50 CZK/EUR. Klíčovou ekonomickou událost na domácí scéně bude v tomto týdnu čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), od kterého však neočekávám žádný výraznější dopad na kurz koruny. Obchodování by se tak v tomto týdnu mělo odehrávat především nad hladinou 27,50 CZK/EUR.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pátek ztrácela a během odpoledních hodin se kurz nacházel nad hladinou 21,40 CZK/USD, tj. v blízkosti více jak dvouletých korunových minim. Vzhledem ke skutečnosti, že dolar ke koruně posiluje téměř nepřetržitě dva měsíce v řadě, nelze na tomto měnovém páru v nejbližší době vyloučit korekci a krátkodobý návrat koruny na mírně silnější úrovně. Dlouhodobější výhled však zůstává i nadále negativní pro korunu. Vůči polskému zlotému koruna v pátek oslabila a v závěru týdne se nacházela na úrovni 6,59 CZK/PLN. Vzhledem k přepokládanému uvolnění měnové politiky ze strany polské centrální banky očekávám, že by koruna v nejbližších týdnech mohla vůči zlotému posílit.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny v pátek vůči euru posilovaly. To platilo jak pro maďarský forint, který zamířil k úrovni 310 HUF/EUR, tak pro polský zlotý, který posílil k hladině 4,18 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Společná evropská měna byla v pátek vůči dolaru pod prodejním tlakem a obchodování se během dne přesunulo k hladině 1,284 USD/EUR, na čtrnáctiměsíční eurová minima. Ačkoliv dlouhodobý výhled zůstává i nadále negativní pro euro, tak v nejbližším týdnu/týdnech nelze vyloučit určitou korekci, při které by se euro mohlo podívat na mírně silnější hodnoty a zpět nad hladinu 1,30 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (září)
  • USA: Prodeje starších domů, Index výrobní aktivity v okolí Chicaga (srpen), Projevy centrálních bankéřů (Dudley, Kocherlakota)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.