Akcenta top

Ranní zprávy 22.9.2014

Ranní zprávy 22.9.2014

Klíčové události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance byl v červenci přebytkový ve výši 18,7 mld. eur.
  • Německo: Ceny průmyslových výrobců v srpnu poklesly o 0,1 % m/m a o 0,8 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruně se v pátek nedařilo a vůči společné evropské měně mírně oslabila. Krátce po poledni se dokonce euro prodávalo za více jak 27,60 CZK/EUR. Během odpoledních hodin sice koruna část dopoledních ztrát smazala a dostala se blíže k hladině 27,50, avšak zavírací kurz koruny byl slabší než ranní otevírací kurz. V souhrnu za celý minulý týden se většina obchodů uskutečnila v blízkosti hladiny 27,50 CZK/EUR. Klíčovou ekonomickou událost na domácí scéně bude v tomto týdnu čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), od kterého však neočekávám žádný výraznější dopad na kurz koruny. Obchodování by se tak v tomto týdnu mělo odehrávat především nad hladinou 27,50 CZK/EUR.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pátek ztrácela a během odpoledních hodin se kurz nacházel nad hladinou 21,40 CZK/USD, tj. v blízkosti více jak dvouletých korunových minim. Vzhledem ke skutečnosti, že dolar ke koruně posiluje téměř nepřetržitě dva měsíce v řadě, nelze na tomto měnovém páru v nejbližší době vyloučit korekci a krátkodobý návrat koruny na mírně silnější úrovně. Dlouhodobější výhled však zůstává i nadále negativní pro korunu. Vůči polskému zlotému koruna v pátek oslabila a v závěru týdne se nacházela na úrovni 6,59 CZK/PLN. Vzhledem k přepokládanému uvolnění měnové politiky ze strany polské centrální banky očekávám, že by koruna v nejbližších týdnech mohla vůči zlotému posílit.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny v pátek vůči euru posilovaly. To platilo jak pro maďarský forint, který zamířil k úrovni 310 HUF/EUR, tak pro polský zlotý, který posílil k hladině 4,18 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Společná evropská měna byla v pátek vůči dolaru pod prodejním tlakem a obchodování se během dne přesunulo k hladině 1,284 USD/EUR, na čtrnáctiměsíční eurová minima. Ačkoliv dlouhodobý výhled zůstává i nadále negativní pro euro, tak v nejbližším týdnu/týdnech nelze vyloučit určitou korekci, při které by se euro mohlo podívat na mírně silnější hodnoty a zpět nad hladinu 1,30 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (září)
  • USA: Prodeje starších domů, Index výrobní aktivity v okolí Chicaga (srpen), Projevy centrálních bankéřů (Dudley, Kocherlakota)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností