Akcenta top

Ranní zprávy 22.9.2015

Ranní zprávy 22.9.2015
CZ2015-09-22

Klíčové události


• Německo: Ceny v průmyslu v srpnu poklesly o 0,5 % m/m a o 1,7 % r/r.
• USA: Prodeje starších domů v srpnu poklesly o 4,8 % m/m na 5,31 mil. (v přepočtu na celý rok).


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem se na úvod nového týdne nic zajímavého nedělo. Obchodování probíhalo v rozmezí několika haléřů lehce nad hladinou 27 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější makroekonomická data, která by mohla kurz koruny alespoň trochu ovlivnit. Klíčovou událostí týdne, která má přeci jen potenciál s kurzem koruny výrazněji zahýbat, je čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB.
• USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dolaru na začátku nového týdne nedařilo a rozšířila tak páteční ztráty. Koruna oslabovala již během dopoledne. Krátce po poledni se již obchodovalo nad hladinou 24 CZK/USD a ke konci odpoledne ještě o téměř 20 haléřů výše. Oslabení koruny lze chápat jako odevzdání zisků v souvislosti se zasedáním Fedu z minulého čtvrtku. Žádná významnější ekonomická data v Evropě ani v USA totiž včera zveřejněna nebyla. Dolaru však pomohlo prohlášení amerického centrálního bankéře D. Lockharta, že je do konce roku připraven hlasovat pro zvýšení sazeb. Vůči polskému zlotému koruna v úterý mírně oslabila nad hladinu 6,45 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nejvíce dařilo polskému zlotému, který k euru posílil až na úroveň 4,18 PLN/EUR, na měsíční maximum. Maďarský forint se před dnešním zasedáním tamní centrální banky (MNB) pohyboval v rozmezí 309,50 – 311 HUF/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru se nedařilo euru, které ztrácelo a v závěru odpoledne oslabilo až pod hladinu 1,12 USD/EUR. Veškeré zisky, které si euro připsalo v souvislosti se zasedáním Fedu z minulého týdne, tak v pátek a v pondělí odevzdalo. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější data ani na jedné straně Atlantiku a do obchodování se v podstatě nepromítl ani výsledek řeckých parlamentních voleb. Přeci jen Evropu aktuálně trápí jiné problémy a celkem přesvědčivé vítězství Syrizy naznačuje naději na určitou politickou stabilitu v jihoevropské zemi. To je pro euro pozitivní.


Očekávaná data a události  


• Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (září)
• Maďarsko: Zasedání centrální banky (MNB)
• USA: Index cen nemovitostí (červenec), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností