Akcenta top

Ranní zprávy 22.9.2016

Ranní zprávy 22.9.2016
CZ2016-09-22 

Klíčové události

  • ČR: Návrh státního rozpočtu pro rok 2017 počítá se schodkem 60 mld. Kč.
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu – 7,3 % t/t. Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,25 – 0,50 %. Rozhodnutí Fedu však nebylo jednomyslné, jelikož tři z deseti členů FOMC komise zvedli ruku pro zvýšení sazeb. Fed také na druhou stranu uvedl, že makroekonomická rizika jsou přibližně vyrovnaná, a na základě pozitivně laděného komentáře FOMC usuzujeme, že pokud budou ze Spojených států i v příštích měsících přicházet uspokojivá data, pravděpodobnost zvýšení sazeb do konce tohoto roku je poměrně vysoká. 
  • Japonsko: Japonská centrální banka (BoJ) rozhodla o ponechání úrokových sazeb na – 0,1 %. BoJ také oznámila, že bude rozšiřovat měnovou bázi do doby, než bude inflace stabilně nad 2 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj koruny vůči euru je stále nudný. Ani včera se bezvětří na koruně nezměnilo a obchodovalo se jen v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře s daty z tuzemské ekonomiky, tak včera zel prázdnotou, a novinky nenabídne ani dnes. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna se na páru s americkým dolarem během evropské seance příliš nepohybovala. Vyčkávalo se totiž na zasedání Fedu, které se uskutečnilo až ve večerních hodinách našeho času. Dolar na zasedání Fedu reagoval oslabením, a koruně se tak podařilo posílit pod hladinu 24,10 CZK/USD. Ve čtvrtek ráno (kolem 8:00) se obchoduje kolem 24,08 CZK/USD. Vůči zlotému domácí měna nejdříve slábla, posléze tyto ztráty umazala a ukončila na 6,287 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si po zasedání Fedu polepšily. Zlotý se do čtvrtečního rána přesunul k úrovni 4,286 PLN/EUR. Forint se vůči euru ve čtvrtek ráno kotuje v blízkosti 307,9 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Volatilita eurodolaru byla během evropských obchodních hodin relativně nízká, jelikož trh bedlivě vyčkával na večerní zasedání Fedu. Kolem zářiového zasedání panovala nejistota, protože existovala (byť relativně malá) pravděpodobnost, že by Fed mohl již nyní opět zvýšit úrokové sazby. To se však nestalo, a dolar na zdrženlivý přístup Fedu reagoval oslabením. Kurz eurodolaru ve čtvrtek ráno zamířil nad hranici 1,12 USD/EUR a posouvá se k 1,122 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Konjukturální ukazatel (září), Zápis ze zasedání centrální banky
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Prodeje existujících domů (srpen), FHFA index cen domů (červenec), Conference Board – hlavní ukazatel (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností