Eurozóna:Spotřebitelská důvěra v září mírně vzrostla na -1,2 bodu ze srpnových -1,5 bodu.
USA:Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 16. září poklesl na 259 tis., zatímco počet běžících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v termínu do 9. září mírně vzrostl na 1980 tis. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu v okolí Philadelphie v září vzrostla na 23,8 bodu. Ceny nemovitostí v červenci vzrostly o 0,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve čtvrtek podobně jako v předchozích dnech tohoto týdne probíhalo v blízkosti hladiny 26,10 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná zajímavá data z domácí ekonomiky a podobně tomu bude i dnes. Je pravděpodobné, že až do středečního zasedání bankovní rady České národní banky v příštím týdnu (27. září) bude obchodování probíhat v těsné blízkosti hladiny 26,10 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice ve středu večer prudce oslabila a to v souvislosti s výsledkem zasedání Americké centrální banky (Fed), ale po celý čtvrtek pozvolna posilovala. Z ranních hodnot těsně pod 22 CZK/USD se koruna posunula o zhruba 10 haléřů níže, lehce pod úroveň 21,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování kolem hladiny 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve čtvrtek ráno vůči euru oslabil a během dne se následně pohyboval v rozmezí 310 – 311 HUF/EUR. Podle Maďarské centrální banky nebude dosaženo 3% inflačního cíle ani v roce 2019, což signalizuje prodloužení uvolněné měnové politiky. Polský zlotý ve čtvrtek dopoledne vůči euru rovněž oslabil, avšak v odpoledních hodinách dokázal ranní ztráty vymazat a v závěru odpoledne se pohyboval na dohled úrovně 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro během čtvrtku pozvolna umazávalo ztráty ze středečního večera. Obchodování se přesunulo nad hladinu 1,19 USD/EUR, kde probíhalo i v závěru dne. Zatím to vypadá, že Americká centrální banka (Fed) sice dolaru pomohla posílit, ale nenastartovala výraznější posílení americké měny.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (září), Projev M. Draghiho (prezident Evropské centrální banka)
Německo: Index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (září)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (srpen)
USA: Index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (září)