Eurozóna:Index ekonomického sentimentu ZEW v lednu mírně vzrostl na -20,9 z prosincových -21,0 bodu.
Německo:Nálada německých investorů ZEW v lednu výrazně poklesla ve složce hodnocení současné situace na 27,6 z prosincových 45,3 bodu, avšak ve složce očekávání mírně vzrostla na -15,0 z prosincových -17,5 bodu.
Polsko:Maloobchodní tržby v prosinci zpomalily na 4,7 % r/r z listopadových 8,2 % r/r.
USA: Prodeje starších domů v prosinci poklesly o 6,4 % m/m na 4,99 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý, a především v závěru úterního odpoledne, oslabila a obchodování se odehrávalo převážně na horní straně hladiny 25,60 CZK/EUR. Česká měna zatím nemá v tomto týdnu příliš na co reagovat a velmi pozvolna tak odevzdává zisky nakumulované v prvním a druhém lednovém týdnu. Domácí data chybí a o moc lepší to není z pohledu důležitých statistik ani v eurozóně a v USA. Odmlčeli se i čeští centrální bankéři, což není divu, protože k únorovému zasedání České národní banky (ČNB) se již v předchozích týdnech vyjádřili dostatečně. I dnes by se mělo obchodování obejít bez výraznějších výkyvů a živěji by mohlo být až ve čtvrtek, kdy budou jednak zveřejněny domácí lednové indikátory podnikatelské a spotřebitelské důvěry, tak především zasedá Evropská centrální banka.
USDCZK & PLNCZK: Ztráty si připsala koruna i vůči americkému dolaru a v úterý odpoledne se obchodovalo již jen několik haléřů pod úrovní 22,60 CZK/USD. A ztrátám se koruna nevyhnula ani na měnovém páru s polským zlotým, kde se obchodování zespodu přiblížilo hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý mírně oslabil a zamířil nad hladinu 318 HUF/EUR. Forint však zatím drží zisky z minulého týdne a je poměrně pravděpodobné, že se pod hladinou 320 HUF/EUR bude pohybovat minimálně do 29. ledna, kdy zasedá Maďarská centrální banka (MNB). Polský zlotý se vůči euru v úterý pohyboval zhruba uprostřed pásma 4,28 – 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice včera euro vůči dolaru krátce oslabilo pod hladinu 1,135 USD/EUR, avšak výraznější zisky si americká měna připsat nedokázala. Včera sice začalo ekonomické fórum v Davosu, avšak dopad na eurodolar lze očekávat až od čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (leden)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (prosinec)
USA: Index vývoje cen nemovitostí (listopad), Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí Richmondu (leden)