Německo: Spotřebitelské ceny v lednu finálně vzrostly o 1,0 % m/m a o 8,7 % r/r a v jádrové složce o 5,6 % r/r. Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru vzrostl na 91,1 z lednových 90,1 bodu, když ve složce očekávání došlo k růstu na 88,5 bodu, ale ve složce hodnocení současných podmínek došlo k poklesu na 93,9 bodu.
Polsko: Peněžní nabídka M3 v lednu vzrostla o 6,9 % r/r ve srovnání s prosincovými 5,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru po téměř týdenní odmlce včera opět posílila a obchodování se přesunulo k hladině 23,65 CZK/EUR. Včera přitom překvapivě v průběhu dne posilovaly všechny středoevropské měny. Překvapivě v kontextu posilování dolaru na EURUSD a poklesu akciových trhů. Domácí makroekonomický kalendář byl včera opět prázdný a z několika zveřejněných statistik stála za pozornost informace (ČBA + Dataligence), že počet prodaných bytů v ČR loni propadl meziročně téměř o polovinu. Právě trh nemovitostí vykazuje vysokou citlivost na úrokové sazby, které v první polovině loňského roku prudce vzrostly. Za pozornost stála i informace, že se ČR loni dostala do desítky největších obchodních partnerů Německa. Z domácích makrostatistik budou zveřejněny až v pátek indikátory spotřebitelské a podnikatelské důvěry.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala v rozmezí cca 22,20 – 22,30 CZK/USD a na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo na spodní straně hranice 5 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru posílil a odpoledne seshora testoval hladinu 380 HUF/EUR. Během dne se dařilo i polskému zlotému, který zamířil k úrovni 4,74 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu během dne obchodovalo v relativně úzkém rozmezí 1,063 – 1,066 USD/EUR. Ráno a dopoledne zveřejněná čísla z Německa nepřekvapila. Spotřebitelská inflace na začátku roku vzrostla o 8,7 % r/r a v nadcházejících měsících má prostor k dalšímu zpomalení. Tvrdší oříšek může pro Evropskou centrální banku (ECB) představovat jádrová inflace v eurozóně, respektive její pokles ke 2 %. Nálada mezi německými podniky (Ifo) v únoru již jen mírně vzrostla, když růst důvěry se koncentroval výhradně do pozitivnějších očekávání německých podniků. Večer byl ještě zveřejněn záznam (minutes) z únorového zasedání Americké centrální banky (Fed), na kterém část centrálních bankéřů preferovala růst úrokových sazeb o 50 bodů, místo o odhlasovaných 25 bodů. V reakci na minutes dolar posílil těsně nad hladinu 1,06 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP (leden) – finální údaj
Polsko: Míra nezaměstnanosti (leden)
USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (leden), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 18/2)